Imiona

Znaczenie imienia Jagoda - co oznacza imię Jagoda

Autor Bolesław Maciejewski
Bolesław Maciejewski22.01.20244 min.
Znaczenie imienia Jagoda - co oznacza imię Jagoda

Jagoda znaczenie imienia to temat, który interesuje wielu rodziców poszukujących odpowiedniego imienia dla córeczki. W niniejszym artykule przybliżymy historię, pochodzenie, popularność oraz cechy charakteru dziewczynek o imieniu Jagoda.

Kluczowe wnioski:
  • Imię Jagoda wywodzi się ze słowiańskiego słowa oznaczającego smaczny, soczysty owoc leśny.
  • Jagoda to imię o słowiańskich korzeniach, funkcjonujące w Polsce od wieków.
  • Dziewczynki o tym imieniu cechuje pogodne usposobienie, wrażliwość i kreatywność.
  • Największą popularność imię Jagoda osiągnęło w Polsce w latach 1970-1990.
  • Jagoda wykazuje powinowactwo z takimi znakami zodiaku jak Rak, Lew czy Waga.

Znaczenie imienia Jagoda

Imię Jagoda jest pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się ze staropolskiego słowa "jagoda" oznaczającego smaczny, soczysty owoc leśny. Samo słowo "jagoda" wydaje się onomatopeją, czyli dźwiękonaśladowczą nazwą powstałą z naśladowania odgłosów.

Imię to zyskało popularność w Polsce w okresie romantyzmu, kiedy to ceniono wartości zakorzenione w rodzimym folklorze i naturze. Nadawane było dziewczynkom kojarzonym z pięknem otaczającej przyrody - kwiatów, ziołów i owoców leśnych. Osoby o imieniu Jagoda uważano za wrażliwe, marzycielskie i blisko związane z naturą.

Cechy osobowości

Dziewczynki o imieniu Jagoda cechuje zwykle pogodne usposobienie, wrażliwość, bogata wyobraźnia i zamiłowanie do sztuki. Są osobami kreatywnymi, często obdarzonymi zdolnościami artystycznymi.

Łatwo nawiązują kontakty z ludźmi, potrafią słuchać i wczuwać się w położenie innych. Bywają jednak emocjonalne i skłonne do zmiennych nastrojów. W dorosłym życiu chętnie zajmują się twórczością i działalnością artystyczną.

Imię Jagoda a znak zodiaku

Imię Jagoda wykazuje pokrewieństwo z takimi znakami zodiaku jak Rak, Lew i Waga. Dziewczynki z tymi znakami są zwykle wrażliwe, kreatywne i lubiące sztukę, co odpowiada cechom przypisywanym imieniu Jagoda.

Osoby spod znaku Raka cechuje bogata wyobraźnia i zamiłowanie do marzeń, podobnie jak dziewczynki Jagody. Lwy z kolei bywają artystyczne, lubią błyszczeć i zwracać na siebie uwagę.

Z jagodami łączy je też skłonność do gwałtownych reakcji emocjonalnych. Wagi natomiast są osobami dbającymi o harmonię i piękno, co zgadza się z delikatną naturą jagód.

Czytaj więcej: Sennik Tłum Ludzi - Tłum Ludzi Sennik - Znaczenie snu

Imię Jagoda na przestrzeni wieków

Imię Jagoda pojawiało się w Polsce już w średniowieczu, jednak jego popularność znacząco wzrosła w okresie romantyzmu. Wówczas to zaczęto nadawać je dziewczynkom kojarzonym z bliskością natury, wrażliwością i pięknem otaczającego świata.

Prawdziwy szczyt popularności Jagoda osiągnęła jednak w latach 70. i 80. XX wieku. Wówczas to imię regularnie znajdowało się w pierwszej dwudziestce najczęściej nadawanych imion żeńskich.

Lata popularności Miejsce w rankingu
1971 14
1981 11

Od lat 90. popularność Jagody stopniowo malała. Obecnie jest ono raczej rzadko nadawanym imieniem, kojarzonym z nieco starszym pokoleniem Polek.

Częstość występowania

W 2020 roku imię Jagoda znalazło się na 314. miejscu najpopularniejszych imion żeńskich nadawanych w Polsce.

Popularność imienia Jagoda w Polsce

Jagoda należy dziś do rzadziej nadawanych imion, jednak wciąż nosi je ponad 16 tysięcy Polek. Najwięcej jagód mieszka obecnie w województwach śląskim i mazowieckim.

W samej Warszawie mieszka blisko 1500 kobiet o imieniu Jagoda.

Mimo utraty pozycji w rankingach, Jagoda wciąż pozostaje imieniem rozpoznawalnym, kojarzonym z polską tradycją i folklorem. Być może jego niepowtarzalny, słowiański charakter sprawi, że w przyszłości znów zyska ono na popularności.

Podsumowanie

Znaczenie imienia Jagoda to temat, który zainteresuje przyszłych rodziców poszukujących odpowiedniego imienia dla córeczki. W niniejszym artykule omówiono pochodzenie i historię tego imienia, jego związki ze słowiańską kulturą i naturą, a także cechy charakteru jagód oraz popularność imienia na przestrzeni dziejów.

Jak wynika z artykułu, Jagoda znaczenie imion to "smaczny, soczysty owoc". Samo imię zdobyło popularność w okresie romantyzmu i było kojarzone z dziewczynkami wrażliwymi, marzycielskimi i kreatywnymi. Po wzroście popularności w latach 70. i 80., obecnie jest ono raczej rzadko nadawane.

Najważniejsze cechy Jagoda imię znaczenie to pogodne usposobienie, bogata wyobraźnia, zamiłowanie do sztuki, a także skłonność do zmiennych nastrojów. Osoby o tym imieniu chętnie trudnią się działalnością artystyczną i kreatywną.

Mimo że obecnie Jagoda nie jest imieniem bardzo popularnym w Polsce, wciąż rozpoznawalnym i kojarzonym z polską tradycją. Być może jego wyjątkowy, słowiański charakter sprawi, że w przyszłości imię to znów zyska na znaczeniu.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
  2. Sennik jazda samochodem jako pasażer - interpretacja snu
  3. Runa Nauthiz - znaczenie i interpretacja rune w runach nordyckich
  4. Sennik ubrania - ciuchy sennik
  5. Numerologiczna 44: tajemnicze znaczenie i wpływ numerologii 44
Autor Bolesław Maciejewski
Bolesław Maciejewski

Jestem matematykiem zajmującym się statystycznymi modelami przepowiedni. Analizuję różne metody wróżenia pod kątem ich trafności i naukowej wiarygodności. Dzielę się wynikami swoich dociekań.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły