Imiona

Imię Karina - znaczenie, pochodzenie, charakter

Autor Bolesław Maciejewski
Bolesław Maciejewski23.01.20247 min.
Imię Karina - znaczenie, pochodzenie, charakter

Karina imię pochodzi z języka greckiego i oznacza "czystą" lub "niewinną". W tym artykule przyjrzymy się bliżej pochodzeniu, znaczeniu oraz charakterowi osób noszących to piękne imię. Dowiesz się, skąd wzięło się imię Karina, jakie cechy są z nim kojarzone i jak jego popularność kształtowała się na przestrzeni lat w Polsce i za granicą.

Kluczowe wnioski:
 • Imię Karina wywodzi się z języka greckiego i oznacza "czystą" lub "niewinną".
 • Kojarzone jest z takimi cechami jak wrażliwość, delikatność, ale też pewność siebie.
 • W Polsce zyskało na popularności w latach 60. i 70. XX wieku.
 • Obecnie jest dość rzadko nadawanym imieniem dla dziewczynek.
 • Cieszy się natomiast niesłabnącą popularnością w krajach skandynawskich i anglojęzycznych.

Pochodzenie imienia Karina

Imię Karina wywodzi się z języka greckiego. Pochodzi od słowa "katharos", które oznacza "czysty" lub "niewinny". Karina to zdrobniała wersja imienia Katarzyna, które również wywodzi się z greki. W języku polskim imię Karina pojawiło się stosunkowo niedawno, bo dopiero w XX wieku.

Początkowo było kojarzone głównie ze Skandynawią, gdzie cieszyło się sporą popularnością. W Polsce zaczęło być modne w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Wówczas to rodzice chętnie nadawali córkom to nieco egzotycznie brzmiące imię.

Obecnie w naszym kraju imię Karina nie należy już do często nadawanych imion żeńskich. Jednak w krajach skandynawskich oraz anglojęzycznych nadal cieszy się dużą popularnością i jest dobrze rozpoznawalne.

Popularność Kariny na świecie

W Danii Karina plasuje się w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych imion żeńskich od lat 60. Nie inaczej jest w Norwegii i Szwecji. Również w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych znajduje się w czołówce imion nadawanych dziewczynkom od kilkudziesięciu lat.

Można zatem powiedzieć, że jest to ponadczasowe imię, które na stałe wpisało się w krajobraz kulturowy krajów skandynawskich i anglosaskich. Co ciekawe, poza Europą Północną i Ameryką Północną nie jest zbyt popularne. Nie spotyka się go na przykład w krajach Azji czy Afryki.

Znaczenie imienia Karina

Znaczenie imienia Karina nawiązuje do takich pojęć, jak czystość, niewinność i delikatność. Jest kojarzone z osobami wrażliwymi, delikatnymi, lecz jednocześnie pewnymi siebie i niezależnymi.

Greckie słowo "katharos", od którego imię to pochodzi, oznacza bowiem zarazem "czysty", "przejrzysty", ale też "wolny", "niezależny". I takie właśnie cechy przypisywane są Karinom.

Są one postrzegane jako osoby o wysokiej wrażliwości, delikatne i subtelne w odbiorze świata i ludzi. Jednocześnie jednak potrafią być pewne siebie, niezależne i konsekwentne w dążeniu do celu.

Imię jest naszym znakiem rozpoznawczym i często mówi więcej o nas niż myślimy - również to, jak inni nas postrzegają.

Ciekawostka

Jedną z bardziej znanych osób noszących imię Karina jest aktorka i piosenkarka Karina Krawczyk. Znana jest między innymi z seriali "M jak miłość" oraz "Na dobre i na złe". Wystąpiła również w kilku filmach fabularnych.

Czytaj więcej: Sennik Zmarłe Dziadki - Wnioski i Interpretacje

Imię Karina a charakter

Kariny uchodzą za osoby wrażliwe i kreatywne, które lubią stymulować swoją wyobraźnię. Chętnie malują, rysują, grają na instrumentach lub piszą wiersze czy opowiadania. Mają bogate życie wewnętrzne i potrzebują samotności, by je rozwijać.

Nie oznacza to jednak, że są samotniczkami i unikają kontaktów z ludźmi. Wręcz przeciwnie, bardzo potrzebują bliskości z drugą osobą, nawet jeśli bywają nieśmiałe w nowych sytuacjach. Bardzo angażują się w związki i przyjaźnie, które są dla nich ważnym źródłem wsparcia.

Kariny są też osobami ambitnymi i zorganizowanymi. Nie lubią pozostawiać spraw niedokończonych, konsekwentnie realizują wyznaczone zadania. Z drugiej strony do wszystkiego podchodzą z rozwagą i raczej unikają pochopnych decyzji pod wpływem emocji.

Wrażliwość Kreatywność
Subtelność Niezależność
Marzycielskość Pracowitość

Imię Karina a osobowość

Imię Karina - znaczenie, pochodzenie, charakter

Osoby o imieniu Karina cechuje bogata osobowość, której nie sposób zamknąć w ramach jednego schematu. Z jednej strony bywają marzycielskie, wrażliwe i potrzebujące bliskości. Z drugiej - samodzielne, zaradne i konsekwentnie dążące do realizacji zamierzonych celów.

Ich osobowość kształtowana jest przez potrzebę równowagi między światem zewnętrznym a wewnętrznym, między aktywnością intelektualną a emocjonalną. Dlatego Kariny chętnie angażują się w działalność kulturalną czy społeczną, szukając w niej ujścia dla swoich talentów i wrażliwości.

Jednocześnie jednak znakomicie odnajdują się w zawodach wymagających logicznego myślenia i konsekwencji w działaniu. Często osiągają sukcesy naukowe lub biznesowe, łącząc intelekt z kreatywnością i umiejętnością nawiązywania kontaktów międzyludzkich.

 • Osobowość Karin kształtowana jest przez potrzebę równowagi świata zewnętrznego i wewnętrznego.
 • Łączą intelekt, kreatywność i zdolności interpersonalne.

Popularność imienia Karina

W Polsce popularność imienia Karina zmieniała się na przestrzeni ostatnich dekad. Po "boomie" w latach 60. i 70., gdy rodzice chętnie je nadawali córkom, w kolejnych dziesięcioleciach zaczęło tracić na znaczeniu.

W ostatnim czasie rocznie nadawane jest średnio około 150-250 razy, co plasuje je mniej więcej w czwartej-piątej setce najczęściej nadawanych imion żeńskich. Dla porównania - w 1972 roku imię Karina otrzymały 1294 nowonarodzone dziewczynki!

Inaczej sytuacja wygląda w krajach skandynawskich oraz anglojęzycznych. Tam Karina niezmiennie plasuje się w czołówce popularnych imion i można przypuszczać, że tak pozostanie również w kolejnych latach.

Lata 60. i 70. XX w. - boom popularności Kariny w Polsce Od 1294 nadanych imion w 1972 r. do 250 obecnie
Niesłabnąca popularność Kariny w Danii, Szwecji, Norwegii Trwała obecność w TOP20 imion żeńskich od dekad

Imię Karina na świecie

Imię Karina cieszy się niesłabnącą popularnością w krajach Europy Północnej oraz w kręgu kultury anglosaskiej. Od wielu lat utrzymuje się na wysokich pozycjach w rankingach popularności imion żeńskich w takich krajach jak Dania, Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone.

W Danii w ostatnich latach plasuje się w pierwszej dwudziestce najczęściej nadawanych imion. Podobnie w Norwegii i Szwecji, gdzie również zalicza się do imion bardzo popularnych i rozpoznawalnych.

Również w krajach anglojęzycznych Karina stała się imieniem ponadczasowym, które od dziesięcioleci przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych co roku nadawane jest tysiącom nowonarodzonych dziewczynek.

Podsumowanie

Imię Karina wywodzi się z języka greckiego i oznacza "czystą" lub "niewinną". W Polsce zyskało popularność w latach 60. i 70. XX wieku, później zaczęło tracić na znaczeniu. Obecnie rocznie nadawane jest około 150-250 razy. Natomiast w krajach skandynawskich i anglojęzycznych nadal plasuje się w czołówce najchętniej nadawanych imion żeńskich.

Karina kojarzone jest z osobami wrażliwymi, kreatywnymi, ceniącymi wartości wewnętrzne, ale jednocześnie potrafiącymi być niezależne i konsekwentne w dążeniu do celu. Łączą cechy "marzyciela" z pragmatyzmem i skutecznością działania.

Kariny są ambitne, lubią stawiać sobie cele i wytrwale dążyć do ich realizacji. Jednocześnie potrzebują bliskich relacji z ludźmi, które dają im poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Dzięki nim mogą rozwijać swoją bogatą osobowość i talenty.

Reasumując, Karina to ponadczasowe imię o ugruntowanej pozycji w wielu krajach. Kojarzy się z cechami pozytywnymi, które pozwalają odnosić sukcesy zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
 2. Kiedy obchodzimy imieniny Edwarda? Znajdź najlepszy prezent
 3. Sennik jazda samochodem jako pasażer - interpretacja snu
 4. 2 Maja Znak Zodiaku: Zgłęb ukryte talenty i pragnienia Byka
 5. Runa Nauthiz - znaczenie i interpretacja rune w runach nordyckich
Autor Bolesław Maciejewski
Bolesław Maciejewski

Jestem matematykiem zajmującym się statystycznymi modelami przepowiedni. Analizuję różne metody wróżenia pod kątem ich trafności i naukowej wiarygodności. Dzielę się wynikami swoich dociekań.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły