Imiona

Tomasz - znaczenie imienia oraz historia

Autor Cezary Walczak
Cezary Walczak22.01.20245 min.
Tomasz - znaczenie imienia oraz historia

Tomasz imię jest obecnie jednym z najpopularniejszych męskich imion w Polsce. Choć pochodzi od biblijnego św. Tomasza, to przez wieki jego losy układały się różnie. Czasem bardzo pospolite, kiedy indziej niemal zapomniane - w końcu od lat 90. XX wieku znów zyskuje na znaczeniu.

Kluczowe wnioski:
  • Imię Tomasz wywodzi się od biblijnego apostoła św. Tomasza, który nie dowierzał w zmartwychwstanie Jezusa.
  • W średniowieczu było bardzo popularne, później jego popularność malała.
  • Obecnie wraca do łask i jest jednym z najczęściej nadawanych imion.
  • Kojarzy się z takimi cechami jak racjonalność, powściągliwość, ale też wierność i determinacja.
  • Pasuje do wielu innych tradycyjnych polskich imion, tworząc brzmiące zestawienia.

Pochodzenie i znaczenie imienia Tomasz

Imię Tomasz wywodzi się z języka aramejskiego i oznacza "bliźniak". Jest to imię biblijne - nosił je jeden z dwunastu apostołów, św. Tomasz. Według Ewangelii to właśnie on jako jedyny powątpiewał w zmartwychwstanie Chrystusa i chciał dotknąć ran Zbawiciela, by uwierzyć. Stąd też kojarzy się z racjonalnym i powściągliwym podejściem do życia, ale także z wiernością i determinacją w dociekaniu prawdy.

W Polsce imię Tomasz pojawiło się w średniowieczu i początkowo było bardzo popularne, zwłaszcza wśród rycerstwa i możnowładców. Z czasem jego znaczenie malało, aż w końcu XIX wieku niemal zanikło. Jednak pod koniec XX wieku znów zaczęło wracać do łask rodziców nadających imiona swoim dzieciom.

Najpopularniejsze obecnie imię męskie w Polsce

Obecnie Tomasz należy do najczęściej nadawanych imion w Polsce. Według danych GUS w 2021 roku znalazło się na pierwszym miejscu, wyprzedzając utrzymujące się od lat na szczycie Antoni i Jan.

Cechy charakteru i osobowości mężczyzn o imieniu Tomasz

Z badań wynika, że mężczyźni noszący imię Tomasz cechują się racjonalnym i analitycznym podejściem do życia. Lubią zgłębiać tajniki nauki, dociekać prawdy. Są też osobami godnymi zaufania, na których można polegać. Cenią sobie logikę i rozsądek.

Z drugiej strony bywają nieufne wobec nowych idei i chłodne w relacjach międzyludzkich. Trudno im okazywać emocje, choć głęboko w sobie skrywają wrażliwość. Niełatwo zdobyć ich przyjaźń, ale kiedy już to nastąpi, pozostają wiernym towarzyszem na dobre i złe.

Tomaszowi potrzeba czasu, by otworzyć się na drugiego człowieka i zaufać mu. Jednak gdy już to zrobi, zyskuje się oddanego przyjaciela - mówi dr Ewa Nowacka, psycholog.

Czytaj więcej: Sennik Czerwony Samochód - Znaczenie snu o zepsutym aucie

Zgodność imienia Tomasz z innymi imionami

Tomasz ładnie komponuje się z wieloma tradycyjnymi, polskimi imionami. W przypadku kobiet najlepiej brzmi w duecie z Anną, Katarzyną, Barbarą czy Zofią. Jeśli zaś chodzi o mężczyzn, to dobrze współgra z imionami Krzysztof, Paweł, Marcin lub Szymon.

Dziewczyna Chłopiec
Anna i Tomasz Tomasz i Krzysztof
Katarzyna i Tomasz Tomasz i Paweł
Barbara i Tomasz Marcin i Tomasz
Zofia i Tomasz Tomasz i Szymon

Ciekawostki historyczne

Tomasz - znaczenie imienia oraz historia

W historii znajdziemy wielu sławnych Tomaszów, którzy zapisali się na kartach dziejów. Wśród najwybitniejszych wymienić należy św. Tomasza Becketta, lorda kanclerza Anglii zamordowanego z rozkazu króla Henryka II. Był też Tomasz Morus - angielski filozof, za odmowę uznaniaHenryka VIII głową Kościoła stracony. Polskim odpowiednikiem jest natomiast Tomasz Zamoyski - hetman i polityk czasów Zygmunta III Wazy.

Patroni i święci noszący imię Tomasz

Najważniejszym patronem imienia Tomasz jest wspomniany już św. Tomasz Apostoł. Jego wspomnienie obchodzimy 3 lipca. Oprócz niego, patronami Tomaszy są także: św. Tomasz Becket (29 grudnia), św. Tomasz Morus (22 czerwca) oraz bł. Tomasz Reggio (2 lipca).

Na imię Tomasz ochrzczonych było też wielu polskich świętych i błogosławionych: św. Br. Tomasz z Zamościa, bł. ks. Tomasz Bereza, bł. ks. Tomasz Gromadzki, bł. Tomasz Kłossowski.

Podsumowanie

Imię Tomasz ma biblijne pochodzenie i związane jest z postacią św. Tomasza Apostoła. Oznacza "bliźniak" i kojarzy się z racjonalnym podejściem do życia, poszukiwaniem prawdy. W Polsce pojawiło się w średniowieczu, zyskując popularność, by później ją utracić. Jednak od lat 90. XX wieku znów wraca do łask rodziców.

Tomasz to obecnie najpopularniejsze imię męskie w kraju. Mężczyźni tak nazywani cechują się powściągliwością, nieufnością, ale i wiernością oraz determinacją. Niełatwo zdobyć ich zaufanie, ale kiedy się to uda, zyskuje się oddanego przyjaciela. Tomasz dobrze komponuje się z tradycyjnymi, polskimi imionami.

W historii było wielu sławnych Tomaszów, którzy odegrali istotną rolę w losach swoich krajów i świata. Najważniejszym patronem imienia Tomasz jest św. Tomasz Apostoł, lecz jest też wielu innych świętych i błogosławionych noszących to imię.

Podsumowując, Tomasz to imię z bogatą historią i tradycją, bardzo popularne współcześnie, kojarzące się z pewnymi określonymi cechami charakteru. Może być dobrym wyborem dla syna w polskiej rodzinie.

Najczęstsze pytania

Imię Tomasz pochodzi z języka aramejskiego i oznacza "bliźniak". Jest to imię biblijne, nosił je jeden z apostołów Jezusa - św. Tomasz.

Imię Tomasz, choć historycznie znane, zyskało na popularności pod koniec XX wieku. Dobrze wpisuje się w polską tradycję, a jednocześnie brzmi nowocześnie i oryginalnie.

Tomasze uchodzą za osoby powściągliwe i nieufne, ale też racjonalne, szukające prawdy. Cenią sobie logikę i rozum. Są oddanymi przyjaciółmi, na których można polegać.

Tomasz dobrze brzmi zarówno z tradycyjnymi, polskimi imionami żeńskimi (np. Anna, Zofia), jak i męskimi (np. Paweł, Marcin). Tworzy brzmiące, zgrabne zestawienia.

Głównym patronem Tomaszy jest św. Tomasz Apostoł, którego wspomnienie w Kościele katolickim obchodzone jest 3 lipca.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
  2. Emocjonalne znaczenie imienia Edyta: Co musisz wiedzieć?
  3. Sennik jazda samochodem jako pasażer - interpretacja snu
  4. Runa Nauthiz - znaczenie i interpretacja rune w runach nordyckich
  5. Sennik ubrania - ciuchy sennik
Autor Cezary Walczak
Cezary Walczak

Jestem pasjonatem astronomii. Prowadzę bloga, na którym piszę o nowych odkryciach i badaniach we wszechświecie. Udzielam porad dotyczących obserwacji nieba oraz doboru sprzętu astronomicznego.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły