Dagmara znaczenie imienia jest ciekawym tematem dla wielu rodziców oraz osób noszących to imię. W poniższym artykule dowiesz się m.in. skąd pochodzi to imię, kto je nosił, jaką ma popularność w Polsce oraz jakie cechy charakteru mają Dagmary. Poznasz charakterystyczne cechy i znaczenie tego skandynawskiego imienia.
Kluczowe wnioski:- Imię Dagmara wywodzi się ze Skandynawii i oznacza "jaśniejąca jak dzień"
- Nosiła je m.in. św. Dagmara, królowa Danii z XIII wieku
- W ostatnich latach popularność imienia w Polsce spada
- Osoby o imieniu Dagmara mają ambitny, pracowity i odważny charakter
- Cechuje je także wierność, oddanie i chęć niesienia pomocy innym
Jakie jest pochodzenie imienia Dagmara
Dagmara imie ma skandynawskie korzenie i wywodzi się ze staronordyjskiego słowa „Dagmær”. Oznacza ono tyle co „jaśniejąca jak dzień” lub „promienna jak poranek”. Jest to więc imię o pięknym, poetyckim znaczeniu nawiązującym do świtu i wschodzącego słońca.
W języku duńskim przyjęło się pisownia „Dagmar”, podczas gdy w polszczyźnie utrwaliła się wersja „Dagmara”. W obu przypadkach jednak odnosi się do tego samego, pierwotnego znaczenia.
Znaczenie imienia Dagmara można więc podsumować jako „jaśniejąca”, „promienna”, „pełna blasku”. To imię kojarzące się ze światłem poranka, wschodzącym słońcem i rozświetlającym niebo blaskiem.
Skąd wzięła się pisownia Dagmara
W Polsce zdecydowanie utrwaliła się forma „Dagmara”, choć oryginalne imię brzmi „Dagmar”. Przypuszcza się, że wynika to z dostosowania pisowni do polskiej wymowy, przez dodanie zakończenia „-a” charakterystycznego dla żeńskich imion w naszym języku.
Podobny los spotyka wiele obcojęzycznych imion przyjmowanych w polszczyźnie. Zostają one zazwyczaj zdrobnione lub dostosowane pod względem pisowni tak, by pasowały do polskich reguł i brzmienia.
Która święta nosiła na imię Dagmara
Jedną z najsłynniejszych nosicielek tego imienia była święta Dagmara, żona króla Waldemara II i królowa Danii w latach 1205-1213.
Święta Dagmara słynęła zarówno z urody, jak i z bojaźni Bożej, dobroci serca i troski o poddanych.angażowała się w działalność charytatywną, wspierała ubogich i potrzebujących. Po jej przedwczesnej śmierci duński lud ogłosił Dagmarę świętą i do dziś jest ona czczona jako patronka Danii.
Dagmara - patronka Danii
Kult św. Dagmary trwa w Danii nieprzerwanie od XIII wieku. Wizerunek królowej Dagmary można znaleźć w herbie Kopenhagi, a także na orderze słoniowym i wielu medalach duńskich. Jest ona uważana za opiekunkę i orędowniczkę całego kraju.
Tak wyjątkowa postać sprawiła, że imię Dagmar / Dagmara na zawsze wpisało się w historię Danii. Była i nadal pozostaje jedną z najpopularniejszych świętych czczonych przez Duńczyków.
Czy imię Dagmara jest popularne w Polsce
W polskim imienosłowie Dagmara pojawiła się stosunkowo późno, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo należała do rzadko nadawanych imion żeńskich.
Lata | Liczba nadanych imion Dagmara |
1900-1909 | 12 |
1910-1919 | 18 |
Przełom nastąpił w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy popularność Dagmary gwałtownie wzrosła. Wtedy to imię zaczęto nadawać na większą skalę.
Znaczenie imienia Dagmara - piękne i oryginalne - przypadło do gustu wielu rodzicom i z roku na rok przybywało nosicielek tego imienia.
Największa popularność w latach 70.
Szczytowy okres popularności Dagmary przypadł na lata 70. XX wieku. Wtedy znajdowała się na liście 20 najczęściej nadawanych dziewczęcych imion. Był to złoty okres dla imienia Dagmara.
Jednak od lat 90. zainteresowanie znaczeniem imienia Dagmara stopniowo słabło. Coraz rzadziej nadawano je noworodkom, przez co zaczęło ono tracić na popularności. Obecnie znajduje się poza pierwszą setką imion żeńskich w Polsce.
Ile razy występuje imię Dagmara w Polsce
Dagmara imie nosi obecnie ok. 16-17 tys. Polek. Dla porównania 30 lat temu było ich ponad 30 tys., a w szczytowym okresie popularności w latach 70. nawet ok. 40-50 tys.
W ostatnich latach najwięcej Dagmar urodziło się w województwach:
- mazowieckim - 384
- śląskim - 349
- łódzkim - 243
Jak widać, choć imię straciło na popularności, nadal cieszy się pewnym zainteresowaniem rodziców. Nie można więc powiedzieć, że zniknęło całkowicie z polskiego imienosłowu.
Ile jest Dagmar w Polsce?
Biorąc pod uwagę dane z ostatnich 10 lat, można oszacować, że obecnie w Polsce żyje ok. 16-18 tys. kobiet o imieniu Dagmara. Jest to więc raczej rzadkie i oryginalne imię, które z pewnością wyróżnia się na tle bardziej popularnych obecnie imion żeńskich.
Jaka jest charakterystyka imienia Dagmara
Znaczenie imienia Dagmara zawiera w sobie wiele pozytywnych skojarzeń ze światłem, blaskiem i wschodzącym słońcem. Nic więc dziwnego, że osoby nim obdarowane również mają jasne, pogodne i radosne usposobienie.
Dagmary są zwykle optymistkami, które potrafią dostrzec dobro w ludziach i najciemniejszych nawet sytuacjach. Promieniują radością i ciepłem na otoczenie, potrafią rozweselić i podnieść na duchu.
„Dagmary są jak poranne słońce, ich uśmiech rozświetla cały dzień”
Nie oznacza to jednak, że imię to kojarzy się wyłącznie z beztroską i lekkomyślnością. Dagmary potrafią też być pracowite, zdeterminowane i nieustępliwe, gdy trzeba zmierzyć się z trudnym wyzwaniem lub problemem.
Pracowitość i determinacja
Kobiety noszące to imię łączą w sobie cechy optymizmu i radosnego usposobienia z umiejętnością ciężkiej pracy i dążenia do celu. Nie poddają się przy pierwszych przeszkodach, ale dzielnie dążą do realizacji swoich aspiracji i marzeń. Bardzo często osiągają sukces zawodowy.
Jakie cechy mają osoby o imieniu Dagmara
Oprócz już wymienionych pozytywnych cech, takich jak pracowitość, pogoda ducha, determinacja i optymizm, Dagmary charakteryzuje także:
- Odwaga i samodzielność
- Kreatywność
- Wrażliwość na potrzeby innych
- Życzliwość
- Wierność i oddanie
Jak widać, Dagmara imie noszą osoby o wielu szlachetnych przymiotach. Łączą one w sobie silny charakter z wrażliwością, a pracowitość i kreatywność pozwalają im odnosić sukcesy zawodowe bez utraty radości życia. Piękne zarówno z wyglądu, jak i charakteru - tak w skrócie można opisać Dagmary.
Podsumowanie
W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej Dagmara imieniu - jego znaczeniu, pochodzeniu, nosicielkom oraz popularności na przestrzeni dziejów. Poznaliśmy postać św. Dagmary, patronki Danii, a także pochodzenie imienia ze staronordyjskiego „jaśniejąca jak dzień”.
Okazuje się, że imię Dagmara przeżywało wzloty i upadki jeśli chodzi o popularność w Polsce. Choć jeszcze 30 lat temu należało do TOP 20 imion żeńskich, obecnie znajduje się poza pierwszą setką. Szacuje się, że nosi je 16-18 tys. Polek.
Przyjrzeliśmy się także bliżej charakterystyce i cechom kobiet o imieniu Dagmara. Są to zazwyczaj optymistki promieniujące radością, ale też nie bojące się ciężkiej pracy. Cechuje je pogoda ducha, ale i determinacja w dążeniu do celu.
Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił bliżej poznać znaczenie imienia Dagmara i jego ciekawe losy na przestrzeni wieków. To imię o długiej tradycji i niezwykłej patronce - św. Dagmarze, królowej Danii. Pozostaje mieć nadzieję, że mimo spadku popularności - nigdy całkowicie nie zniknie z polskiego imienosłowu.