Co oznacza imię Fabian to pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców rozważających nadania go swojemu dziecku.
Kluczowe wnioski:- Imię Fabian wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza "należący do rodu Fabiuszy".
- Jest to imię o rodowodzie rzymskim, noszone m.in. przez św. Fabiana, papieża w III wieku.
- W Polsce Fabian jest imieniem rzadkim choć zyskującym na popularności w ostatnich latach.
- Kojarzy się z takimi cechami jak ambicja, przedsiębiorczość i wytrwałość w dążeniu do celu.
- W innych krajach, np. w Niemczech, imię to również funkcjonuje, choć nosi je niewiele osób.
Co oznacza imię Fabian
Imię Fabian wywodzi się z języka łacińskiego i jest pochodną nazwiska rzymskiego rodu Fabiuszy. Oznacza więc tyle, co "należący do Fabiuszów".
Rodowód tego imienia sięga starożytnego Rzymu. Nosił je między innymi święty Fabian, papież w III wieku naszej ery. Był on biskupem Rzymu w latach 236-250. Zgodnie z przekazami historycznymi, Fabian prowadził aktywną działalność misyjną, zakładał nowe parafie i diakonaty. Ponósł śmierć męczeńską w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Decjusza.
Kult świętego Fabiana został potwierdzony przez Kościół katolicki. Jego wspomnienie obchodzone jest 20 stycznia.
Patronat świętego Fabiana
Święty Fabian uważany jest za patrona garncarzy, malarzy, kowali oraz rolników. Wzywany jest również jako opiekun podczas trzęsień ziemi.
Legenda głosi, że to właśnie Fabianowi objawiła się gołębica - symbol Ducha Świętego, co miało być znakiem, że Fabian zostanie następnym biskupem Rzymu. Stąd też czasem przedstawiany jest z gołębicą na ramieniu.
Skąd wzięło się imię Fabian
Jak już wspomniano, imię Fabian pochodzi od nazwiska wpływowego rodu Fabiuszy z czasów starożytnego Rzymu. Nosił je między innymi Kwintus Fabiusz Maksymus - wybitny wódz i polityk rzymski.
Popularność tego imienia związana jest jednak przede wszystkim z osobą świętego Fabiana. To właśnie dzięki niemu zaczęło ono funkcjonować także w innych krajach Europy już we wczesnym średniowieczu.
W Polsce Fabian pojawił się wraz z przyjęciem chrześcijaństwa w X wieku i szerzeniem kultu świętych. Przez wieki pozostawał raczej rzadkim imieniem, choć zawsze obecnym w kalendarzu imion świętych czczonych przez Kościół katolicki.
Historia imienia Fabian
Kultywowanie pamięci o świętym Fabianie oraz nadawanie jego imienia kolejnym pokoleniom dzieci trwa nieprzerwanie już prawie 2000 lat.
„Głos ludu - głosem Boga” – miały zgodnie zawołać tłumy wiernych, widząc gołębicę na ramieniu Fabiana. Tak też Fabian został wybrany na papieża.
Co ciekawe, popularność imienia Fabian na przestrzeni wieków nieustannie falowała. Raz sięgała znacznych rozmiarów - zwłaszcza w średniowieczu, by później znów mocno spaść. Jednak nigdy nie zanikło całkowicie.
X-XIII wiek | Imię stosunkowo popularne w całej Europie |
XIV-XVIII wiek | Mniejsza popularność |
XIX wiek | Niewielki wzrost |
XX wiek | Okres najmniejszej frekwencji |
Widać więc, że choć nigdy nie należało ono do bardzo modnych, to jednak część rodziców konsekwentnie je nadawała, nie pozwalając mu wypaść z użycia.
Tendencje obecnie
Obecnie, w XXI wieku, imię Fabian zyskuje na popularności. Po latach zastoju coraz chętniej nadają je swoim synom zarówno rodziny głęboko religijne, jak i bardziej świeckie. Czasem wybierane jest także jako drugie imię.
W 2020 roku imię Fabian zostało nadane w Polsce 511 chłopcom. Dla porównania, jeszcze w 2010 roku było to jedynie 144 razy.
Imię Fabian - popularność
Jak wspomniano, Fabian to obecnie w Polsce raczej rzadkie imię, choć coraz chętniej nadawane. Na przestrzeni ostatniego stulecia jego popularność mocno falowała.
- Najrzadziej nadawano je w pierwszej połowie XX wieku. Np. w 1914 roku zarejestrowano tylko 26 Fabianów, a w 1940 - 16.
- Niewiele większą popularnością cieszyło się w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia - średnio około 40-60 rejestracji rocznie.
Przełom nastąpił w latach 2010., kiedy nadano je 144 razy, a w 2020 - już 511 razy. Można się więc spodziewać, że popularność Fabiana będzie stale rosła.
Obecnie jest ono jednak wciąż dość unikatowe i niespotykane. Daje zatem szansę na oryginalne, niepowszechne imię dla dziecka.
Imię Fabian a cechy charakteru
Imię Fabian kojarzone jest z takimi cechami, jak:
- ambicja
- przedsiębiorczość
- zaradność
- pracowitość
- wytrwałość w dążeniu do celu
Osoby o tym imieniu mają silną motywację do działania, nadają własnemu życiu kierunek i konsekwentnie realizują założone cele. Nie poddają się przeciwnościom losu.
Innymi cechami Fabianów określanymi przez rodziców są także: opiekuńczość, oddanie rodzinie oraz przyjaciołom, wrażliwość, delikatność i ciepło okazywane najbliższym.
Imię Fabian w różnych krajach
Spoglądając na inne kraje, Fabian cieszy się dość zróżnicowaną popularnością. W niektórych w ogóle nie pojawia się w statystykach, w innych jest bardziej powszechne.
Przykładowo, w Niemczech od wielu lat utrzymuje się na dość stabilnym poziomie. Rocznie rejestruje się tam około 150-200 Fabianów. Jest więc niezbyt często nadawanym imieniem.
Znacznie więcej Fabianów rodzi się natomiast we Francji (ok. 800 rocznie) czy w Hiszpanii (500-600). W Belgii rokrocznie przybywa ich około 250.
Z kolei w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii imię to praktycznie nie istnieje.
W Polsce, jak już wspomniano, od kilkunastu lat przeżywa renesans - coraz więcej Fabianów rodzi się tu z roku na rok. Być może zacznie więc doganiać liczebnością popularność tego imienia w niektórych krajach Europy Zachodniej.
Podsumowanie
Imię Fabian ma długą i ciekawą historię sięgającą czasów starożytnego Rzymu. Przez wieki funkcjonowało w Polsce i Europie, choć jego popularność mocno falowała.
Obecnie przeżywa swego rodzaju renesans. Coraz więcej rodziców decyduje się nadawać swoim synom to niegdyś rzadkie imię, kojarzone z takimi cechami jak ambicja, przedsiębiorczość i konsekwencja w dążeniu do celu.
W ostatnich latach liczba nadanych imion Fabian wyraźnie wzrosła. Widać też, że nadal będzie rosła. Choć wciąż daleko mu do popularności bardziej pospolitych imion, staje się coraz bardziej rozpoznawalne.
Fabian to zatem imię z przeszłością i potencjałem. Warto mieć je na uwadze, wybierając imię dla syna.