Imiona

Imię Joanna: pochodzenie, znaczenie i popularność

Autor Bolesław Maciejewski
Bolesław Maciejewski21.01.20247 min.
Imię Joanna: pochodzenie, znaczenie i popularność

Imię Joanna pochodzenie wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza „łaska Pana”. W biblii imię Joanna nosiła jedna z niewiast, która podążała za Jezusem. Przez wieki imię to cieszyło się popularnością wśród chrześcijan, choć jego moda zmieniała się na przestrzeni dziejów. Dziś Joanna to jedno z najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce.

Kluczowe wnioski:
 • Imię Joanna wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza "łaska Pana".
 • Nosiła je biblijna postać - Joanna, uczennica Jezusa.
 • Przez wieki cieszyło się popularnością wśród chrześcijan.
 • Dziś jest jednym z najczęściej nadawanych imion żeńskich w Polsce.
 • Moda na to imię zmieniała się na przestrzeni dziejów.

Imię Joanna pochodzenie hebrajskie

Imię Joanna wywodzi się z języka hebrajskiego. Oznacza ono dosłownie „Jahwe się łaskawie okazał” lub „łaska Pana”. Jest to zlatynizowana forma hebrajskiego imienia Yohanan, które z kolei wywodzi się od Jan/Jochanan i oznacza „Bóg jest łaskawy”.

W języku hebrajskim pierwszy człon tego imienia „Yo” to skrócona forma imienia Boga – Jahwe. Drugi człon „chanan” oznacza łaskę, życzliwość, miłosierdzie. W efekcie otrzymujemy imię, które można przetłumaczyć jako „Bóg jest łaskawy” lub „Pan okazał łaskę”.

Imię to pojawia się już w Starym Testamencie i nosi je jedna z córek króla Heroda. Później w Nowym Testamencie występuje Joanna, żona Chuzy, która była jedną z niewiast podążających za Jezusem.

Pochodzenie imienia Joanna biblijne

Jak już wspomniano, imię Joanna pojawia się w Biblii. Nosi je córka króla Heroda z I wieku p.n.e. oraz Joanna, żona Chuzy, wymieniona w Ewangelii Łukasza jako jedna z kobiet, które podążały za Jezusem.

Według przekazów biblijnych Joanna była żoną Chuzy, rządcy Heroda Antypasa. Towarzyszyła Jezusowi i służyła mu wraz z innymi niewiastami ze swoich dóbr. Była również jedną z pierwszych świadków zmartwychwstania.

Joanna w Nowym Testamencie

Joanna pojawia się w kilku fragmentach Nowego Testamentu. Wymienia ją Ewangelia Łukasza, gdzie zaliczana jest do grona kobiet, które podążały za Jezusem. Ponadto Joanna jest obecna przy grobie Jezusa, kiedy odkryto pusty grób.

Joanna występuje także na kartach Dziejów Apostolskich. Wymieniona jest wśród niewiast i braci modlących się razem z apostołami w wieczerniku w oczekiwaniu na zesłanie Ducha Świętego.

Czytaj więcej: Dzienny Tarot | Wróżba, Karta Dnia, Tarot Online, Horoskop

Popularność imienia Joanna na przestrzeni wieków

Choć imię Joanna pojawia się już w Biblii, to jego popularność na ziemiach polskich datuje się dopiero od około XV wieku. Wcześniej stosowano raczej warianty Janina lub Joanna. Dopiero później zaczęto częściej nadawać jego pełną wersję – Joanna.

W kolejnych stuleciach Joanna zyskiwało na popularności, choć jej moda ulegała wahaniom. Np. w XVIII i XIX wieku imię to nieco straciło na znaczeniu, ustępując miejsca innym imionom żeńskim.

W okresie rozbiorów i zaborów, gdy Polska utraciła niepodległość, rodzice rzadziej nadawali swoim córkom imię Joanna, kojarzące się z chrześcijaństwem i polskością.

Jednak w kolejnych dekadach, zwłaszcza po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, popularność Joanny systematycznie rosła. Imię ponownie kojarzono z tradycją i wartościami chrześcijańskimi, stąd rodzice chętnie je nadawali.

Znaczenie imienia Joanna łaska Pana

Imię Joanna: pochodzenie, znaczenie i popularność

Jak już wyjaśniono na początku, imię Joanna w języku hebrajskim oznacza „łaska Pana” lub „Pan się łaskawie okazał”. Odnosi się więc do łaski, miłosierdzia i życzliwości okazywanej przez Boga.

W chrześcijaństwie łaska jest bardzo ważnym pojęciem. Oznacza ona bezinteresowny, niezasłużony dar od Boga dla człowieka. Dzięki Bożej łasce ludzie otrzymują zbawienie i życie wieczne.

Imię Joanna może więc symbolizować właśnie ten wyjątkowy Boży dar, jakim jest Jego łaska i miłosierdzie. Krótko mówiąc, zawiera w sobie przesłanie, że człowiek dostępuje zbawienia dzięki niezasłużonej łasce samego Boga.

Inne znaczenia

Oprócz głównego znaczenia związanego z łaską Bożą, imię Joanna ma też inne, symboliczne interpretacje. Np. tłumaczy się je jako „piękna”, „wdzięczna”, „delikatna” czy „życzliwa”. Te dodatkowe skojarzenia wynikają z brzmienia imienia.

Joanna imię świętych i królowych

Imię Joanna nosiło wiele znanych postaci historycznych, zwłaszcza świętych oraz królowych i księżnych. Jedną z najsłynniejszych Joann była św. Joanna d’Arc, bohaterka narodowa Francji, która poprowadziła armię francuską do zwycięstwa nad Anglikami.

 • Święta Joanna Beretta Molla - włoska lekarka i matka, która poświęciła swoje życie, by uratować dziecko.
 • Królowa Joanna Szalona - władczyni Kastylii i Aragonii, córka hiszpańskich monarchów Izabeli I Kastylijskiej i Ferdynanda II Aragońskiego.

W Polsce nosiły to imię m.in. księżniczka Joanna (córka Mieszka I), królowa Jadwiga Andegaweńska oraz wiele innych postaci historycznych i legendarnych.

Joanna d'Arc święta, bohaterka Francji
Joanna Beretta Molla święta, matka która poświęciła swoje życie dla dziecka
Joanna Szalona królowa Kastylii i Aragonii, córka Izabeli Kastylijskiej

Statystyki urodzeń imienia Joanna w Polsce

Dziś Joanna plasuje się w czołówce najczęściej nadawanych imion żeńskich w Polsce. Według danych GUS w 2021 roku imię Joanna otrzymało 3714 dziewczynek. Tym samym uplasowało się na 4. miejscu w rankingu popularności imion żeńskich.

Wiele wskazuje na to, że Joanna utrzyma się w ścisłej czołówce również w kolejnych latach. Rodzice chętnie sięgają po to tradycyjne imię o chrześcijańskich korzeniach, kojarzące się z polską historią i kulturą.

Podsumowanie

Imię Joanna wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza "łaska Pana". Nosiła je biblijna Joanna, żona Chuzy, która służyła Jezusowi. Przez wieki było popularne wśród chrześcijan, choć jego moda zmieniała się. Dziś jest jednym z najczęściej nadawanych imion żeńskich w Polsce.

Joanna imię znaczenie to przede wszystkim "łaska Boża". Ale kojarzy się też z pięknem, wdziękiem czy życzliwością. Przez stulecia nosiły je znane postaci historyczne, m.in. Joanna d’Arc czy królowa Joanna Szalona.

Joanna pochodzenie imienia wywodzi się z Biblii, gdzie pojawia się Joanna, żona Chuzy oraz córka Heroda. Później przez wieki nosiły je święte, królowe i księżniczki. Dziś rodzice chętnie nadają je swoim córkom.

Imię Asia również cieszy się sporą popularnością w Polsce. Wywodzi się z języków wschodnich i oznacza "wschodzące słońce". Dla wielu kojarzy się z egzotyką i tajemniczością. Zarówno Joanna, jak i Asia to piękne, oryginalne imiona dla dziewczynek.

Najczęstsze pytania

Imię Joanna wywodzi się z języka hebrajskiego. Jest zlatynizowaną formą hebrajskiego imienia Yohanan, które oznacza "Bóg jest łaskawy".

Joanna oznacza "łaska Pana" lub "Pan się łaskawie okazał". Odnosi się więc do Bożej łaski, miłosierdzia i życzliwości okazywanej przez Boga człowiekowi.

W Biblii imię Joanna nosi córka króla Heroda oraz Joanna, żona Chuzy, wymieniona jako jedna z niewiast podążających za Jezusem i służących mu.

Imię Joanna nosiły m.in. święta Joanna d'Arc - bohaterka Francji, św. Joanna Beretta Molla - włoska lekarka i matka czy królowa Joanna Szalona - władczyni Kastylii i Aragonii.

Według danych GUS z 2021 roku imię Joanna zajęło 4. miejsce w rankingu popularności imion żeńskich w Polsce. Wciąż jest więc jednym z najchętniej nadawanych imion.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
 2. Sennik jazda samochodem jako pasażer - interpretacja snu
 3. Runa Nauthiz - znaczenie i interpretacja rune w runach nordyckich
 4. Sennik ubrania - ciuchy sennik
 5. Numerologiczna 44: tajemnicze znaczenie i wpływ numerologii 44
Autor Bolesław Maciejewski
Bolesław Maciejewski

Jestem matematykiem zajmującym się statystycznymi modelami przepowiedni. Analizuję różne metody wróżenia pod kątem ich trafności i naukowej wiarygodności. Dzielę się wynikami swoich dociekań.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły