Imiona

Wiktoria - znaczenie, pochodzenie imienia, co oznacza

Autor Bolesław Maciejewski
Bolesław Maciejewski31.01.20246 min.
Wiktoria - znaczenie, pochodzenie imienia, co oznacza

Imię Wiktoria jest coraz popularniejsze wśród rodziców poszukujących ładnego i ponadczasowego imienia dla swojej córeczki.

Kluczowe wnioski:
 • Wiktoria to imię pochodzenia łacińskiego, które oznacza "zwycięstwo".
 • Kojarzy się z witalnością, pewnością siebie i charyzmą.
 • W Polsce Wiktoria zyskała na popularności na przełomie XX i XXI wieku.
 • Najpopularniejsze zdrobnienia to Wiktoria, Wiki, Wikcia, Viktoria.
 • Imieniny Wiktorii obchodzi się 23 grudnia.

Pochodzenie imienia Wiktoria

Wiktoria to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od słowa "victoria" oznaczającego "zwycięstwo". Jest to zlatynizowana forma greckiego imienia Niké również oznaczającego zwycięstwo.

Imię to rozpowszechniło się w kręgu kultury chrześcijańskiej, gdzie kojarzone było ze zwycięstwem Chrystusa nad śmiercią i grzechem. Stąd często nadawano je męczenniczkom, które poniosły śmierć za wiarę, traktując ich los jako triumf wiary nad prześladowaniem.

W Polsce imię Wiktoria pojawiło się w XIX wieku i było dość popularne wśród warstw ziemiańskich i arystokratycznych. Jednak prawdziwą karierę zrobiło na przełomie XX i XXI wieku, kiedy to weszło na stałe do kanonu polskich imion.

Popularność na świecie

O popularności Wiktorii jako imienia świadczy fakt, że nosiły je liczne postacie historyczne, m.in. brytyjska królowa Wiktoria. W wielu językach występuje obok formy Victoria, np. w angielskim, hiszpańskim czy włoskim.

Jest bardzo popularne w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. W Europie najczęściej nadawane jest w krajach skandynawskich, Niemczech oraz w Polsce i na Węgrzech.

Znaczenie imienia Wiktoria

Jak już wspomnieliśmy, Wiktoria wywodzi się z łacińskiego słowa "victoria", które oznacza "zwycięstwo". To sprawia, że imię kojarzone jest z takimi cechami jak siła, władza, dominacja.

Zwycięstwo może dotyczyć triumfu w bitwie, rywalizacji sportowej, ale też sukcesu nad przeciwnościami losu, trudnymi sytuacjami, a nawet własnymi słabościami. Dlatego Wiktoria to imię dla zwycięskich natur - osób ambitnych, pewnych siebie, lubiących stawiać sobie cele i realizować marzenia.

Święta Wiktoria, której imieniny obchodzimy 23 grudnia, honorowana jest również jako patronka zwycięstwa nad pokusami ciała. Dlatego Wiktoria to także imię kojarzące się z wewnętrzną dyscypliną i determinacją.

Inne znaczenia i skojarzenia

Oprócz głównego znaczenia związanego ze zwycięstwem, Wiktoria budzi również inne skojarzenia:

 • Witalność i energia - dzięki nawiązaniu do bogini zwycięstwa Nike w mitologii greckiej
 • Królewskość i władza - ze względu na słynną królową Wiktorię, władczynię Wielkiej Brytanii w XIX w.
 • Surowość i chłód - przez skojarzenie z wiktoriańską epoką, której symbolem była królowa Wiktoria

Czytaj więcej: Perdo Runa Perthro Uczucia - Znaczenie i Interpretacja

Popularność imienia Wiktoria

Miejsce w rankingu popularności w 2022 21
Liczba nadanych imion Wiktoria w 2022 1708

Wiktoria od lat utrzymuje się w czołówce najchętniej nadawanych dziewczęcych imion w Polsce. W 2022 roku zajmowała 21 miejsce w zestawieniu popularności imion żeńskich, wyprzedzając takie klasyki jak Zofia, Natalia czy Aleksandra.

Według danych GUS, w 2022 roku imię Wiktoria otrzymało aż 1708 dziewczynek. Dla porównania 10 lat temu, w 2012 roku, było to 751 Wiktorii. Pokazuje to silny i systematyczny wzrost popularności tego imienia.

Wiktoria w województwach

Największą popularnością Wiktoria cieszy się w województwie mazowieckim, gdzie w 2022 r. urodziło się aż 246 dziewczynek o tym imieniu. drugie miejsce zajmuje śląskie (181 Wiktorii), a podium zamyka wielkopolskie (165).

Imieniny Wiktorii

Wiktoria - znaczenie, pochodzenie imienia, co oznacza

W Polsce imieniny Wiktorii obchodzimy 23 grudnia, w dniu św. Wiktorii.

Święta Wiktoria była męczennicą pochodzącą z Hiszpanii, która poniosła śmierć za wiarę chrześcijańską w IV wieku. Jest patronką Kordoby i Toledo. Kościół katolicki wspomina ją jako dziewicę i męczennicę, która swoją postawą dała przykład męstwa i niezłomności w wierze.

Ciekawostką jest, że oprócz 23 grudnia, imieniny Wiktorii obchodzi się również 24 grudnia w wigilię Bożego Narodzenia. Jest to związane z inną świętą noszącą to imię - św. Wiktorią z Ravenna.

Podwójne imieniny to wyjątkowa okazja do świętowania dla wszystkich Wiktorii!

Ciekawostki o imieniu Wiktoria

Imię Wiktoria ma bogatą i interesującą historię. Oto kilka ciekawostek na jej temat:

 • Brytyjska królowa Wiktoria panowała przez 63 lata - jest to drugie co do długości panowanie w historii
 • W USA istniał taniec zwany Victoria, nazwany tak na cześć królowej Wiktorii
 • Istnieje odmiana róży herbacianej o nazwie Rosa Victoria
 • Wiktoria to jedyne imię kobiety występujące w Biblii
 • 21 Wiktorii nosiło koronę królowej lub cesarzowej

Sławne Wiktorie

Oprócz wspomnianej już królowej Wiktorii, to imię nosiły również inne słynne kobiety, m.in.:

 • Wiktoria Wiecka - polska pianistka i żona Fryderyka Chopina
 • Wiktoria Azarenka - tenisistka z Białorusi, była liderka rankingu WTA
 • Wiktoria Modesta - projektantka mody i tancerka

Zdrobnienia imienia Wiktoria

Imię Wiktoria ma bardzo wiele zdrobnień, których bogactwo pozwala wybrać to idealnie pasujące do charakteru i upodobań dziewczynki.

Najpopularniejsze z nich to:

 • Victoria
 • Vika
 • Viki
 • Vitka
 • Vikusia
 • Vicia
 • Wikcia
 • Wikunia

Mniej spotykane, ale równie urocze to m.in. Wikuleńka, Wikusina, Wiktorka czy Wiktusinka. Jak widać możliwości jest naprawdę sporo!

Podsumowanie

Wiktoria to imię, które cieszy się rosnącą popularnością wśród rodziców poszukujących ładnego i ponadczasowego imienia dla córeczki. Pochodzi z języka łacińskiego i oznacza "zwycięstwo". Kojarzone jest ze zwycięską naturą - zarówno w sporcie i rywalizacji, jak i z życiową twardością oraz umiejętnością radzenia sobie z trudnościami.

Imię to rozpowszechniło się w kręgu kultury chrześcijańskiej, gdzie nadawane było męczennicom, które poniosły śmierć za wiarę, traktując ich los jako triumf wiary. Do Polski trafiło w XIX wieku i popularne było wśród ziemiaństwa i arystokracji. Prawdziwą karierę zrobiło jednak dopiero na przełomie XX i XXI wieku.

Obecnie Wiktoria plasuje się w czołówce rankingu popularności imion żeńskich w Polsce. Tylko w 2022 roku nadano je ponad 1700 dziewczynek. Najwięcej Wiktorii rodzi się w woj. mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Imieniny Wiktorii wypadają 23 grudnia oraz 24 grudnia, kiedy obchodzimy wigilię Bożego Narodzenia.

Wiktoria to imię o bogatej symbolice i historii. Kojarzone jest ze zwycięstwem, władzą, królewskością, ale też witalnością i energią. Ma wiele zdrobnień, wśród których najpopularniejsze to Vika, Viki czy Wikcia. Jest obecne w wielu kulturach, między innymi w formie Victoria w języku angielskim, hiszpańskim czy włoskim.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
 2. Sennik jazda samochodem jako pasażer - interpretacja snu
 3. Runa Nauthiz - znaczenie i interpretacja rune w runach nordyckich
 4. Sennik ubrania - ciuchy sennik
 5. Numerologiczna 44: tajemnicze znaczenie i wpływ numerologii 44
Autor Bolesław Maciejewski
Bolesław Maciejewski

Jestem matematykiem zajmującym się statystycznymi modelami przepowiedni. Analizuję różne metody wróżenia pod kątem ich trafności i naukowej wiarygodności. Dzielę się wynikami swoich dociekań.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły