Oczyszczanie jajem metoda szeptuchy to coraz popularniejsza metoda oczyszczania organizmu. Polega na przetarciu całego ciała surowym jajkiem kurzym, podczas recytowania specjalnych formułek. Zwolennicy tej metody twierdzą, że oczyszcza ona z toksyn, poprawia samopoczucie i redukuje celulit. Czy rzeczywiście warto ją stosować i jakie może przynieść efekty? W tym artykule zajmiemy się dokładniej tą kwestią.
Kluczowe wnioski:- Metoda szeptuchy nie ma potwierdzenia w nauce
- Może mieć efekt placebo dla niektórych osób
- Nie jest rekomendowana przez lekarzy i dietetyków
- Należy zachować ostrożność, by uniknąć alergii
- Lepiej zastąpić ją sprawdzonymi metodami odchudzania
Oczyszczanie jajem na noc
Oczyszczanie jajkiem to coraz popularniejsza metoda stosowana w celu oczyszczenia organizmu. Polega na przetarciu jajkiem całego ciała, najczęściej przed snem. Zabieg ten ma pomóc usunąć z organizmu toksyny i poprawić samopoczucie.
Metodę tę zaleca się wykonywać wieczorem, aby w nocy skóra mogła „oddychać” i lepiej wchłonąć składniki odżywcze z jaja. Stąd nazwa oczyszczanie jajkiem na noc.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed przystąpieniem do oczyszczania jajkiem, należy odpowiednio przygotować skórę. Dobrze jest zrobić peeling całego ciała, aby usunąć martwy naskórek. Można też wykonać saunę lub gorącą kąpiel, która rozgrzeje i oczyści pory.
Kąpiel lub sauna sprawią, że pory będą bardziej otwarte i chętniej wchłoną składniki odżywcze z jajka. Po tych zabiegach należy nałożyć ulubiony balsam do ciała i odczekać ok. 30 minut przed przystąpieniem do właściwego oczyszczania jajkiem.
Jak działa metoda szeptuchy?
Oczyszczanie jajkiem często łączone jest z tzw. „metodą szeptuchy”. Polega ona na szeptem recytowaniu specjalnych formułek lub zaklęć podczas wcierania jajka w skórę.
Zwolennicy tej metody wierzą, że odpowiednie słowa mają moc sprawczą i potęgują działanie jajka. Nie ma jednak żadnych naukowych dowodów na to, że „szeptuchy” faktycznie przynoszą jakikolwiek efekt.
Przykładowe „szeptuchy”
Oto kilka przykładowych „szeptuch”, które niektórzy stosują podczas oczyszczania jajkiem:
- „Niech to jajko oczyści mnie z toksyn, złych emocji i zbędnego tłuszczu”
- „Wchłaniam teraz same dobre rzeczy, a pozbywam się tego, co złe”
- „Jajko daje mi siłę, zdrowie i piękno. Dziękuję!”
Jak widać, są to pozytywne afirmacje, które mają wzmacniać oczyszczające działanie jajka. Niektórzy dodają też własne, spersonalizowane „zaklęcia”.
Wady i zalety oczyszczania
Oczyszczanie jajkiem ma swoje wady i zalety. Do plusów można zaliczyć:
+ Poprawa nawilżenia skóry | + Rozjaśnienie przebarwień |
+ Redukcja zaskórników i wyprysków | + Lepsze wchłanianie kosmetyków |
Z drugiej strony, istnieją też pewne wady i zagrożenia związane z tą metodą:
- Możliwość wystąpienia reakcji alergicznej na białko jaja
- Brak naukowych dowodów na skuteczność
- Ryzyko przenoszenia bakterii Salmonella
Dlatego też oczyszczanie jajkiem opinie są podzielone. Jedni chwalą sobie tę metodę, inni zaś ostrzegają przed nią.
Efekty po zastosowaniu metody
Co do efektów po zastosowaniu oczyszczania jajkiem, są one raczej krótkotrwałe. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest miękka, nawilżona i rozjaśniona.
Niektórzy dostrzegają też zmniejszenie widoczności rozstępów i cellulitu. Jednak aby utrzymać te rezultaty, zabieg trzeba powtarzać regularnie.
Oczyszczanie jajkiem na cellulit
Oczyszczanie jajkiem na cellulit i rozstępy często reklamowane jest jako skuteczna metoda walki z tymi problemami. Niestety nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających jej działanie.
Być może masowanie skóry jajkiem poprawia na jakiś czas jej wygląd, ale nie likwiduje przyczyn cellulitu i rozstępów. Są to głównie zaburzenia hormonalne, genetyczne skłonności, mała aktywność fizyczna i niewłaściwa dieta.
Czy warto stosować tę metodę?
Czy zatem oczyszczanie jajkiem jest warte stosowania i polecenia? Niektórzy twierdzą, że przynosi im ulgę w dolegliwościach skórnych i poprawia samopoczucie.
Być może działa to na zasadzie efektu placebo. Masowanie skóry może mieć też pewien relaksujący i pobudzający krążenie wpływ.
Należy jednak pamiętać, że oczyszczanie jajkiem nie zastąpi zdrowej diety, aktywności fizycznej ani konsultacji dermatologicznych w razie poważniejszych problemów skórnych.
Nie zaleca się też stosowania tej metody osobom z alergią na białko jaja. Podsumowując, oczyszczanie jajkiem warto potraktować raczej jako zabieg pielęgnacyjny niż cudowne remedium.
Podsumowanie
Oczyszczanie jajkiem to metoda stosowana w celach pielęgnacyjnych i leczniczych. Polega na wcieraniu surowego jajka w skórę, najczęściej wieczorem lub w nocy. Zabieg ten ma pomagać w usuwaniu toksyn, poprawiać kondycję skóry i modelować sylwetkę.
Co do efektów po zastosowaniu oczyszczania jajkiem - są one z reguły krótkotrwałe. Skóra staje się nawilżona, miękka i rozjaśniona, ale bez regularnych zabiegów trudno utrzymać te rezultaty. Czy więc warto stosować tę metodę? To zależy od indywidualnej tolerancji i oczekiwań.
Z pewnością oczyszczanie jajkiem może mieć pewien relaksujący wpływ i poprawić nawilżenie skóry. Jednak aby pozbyć się np. cellulitu czy rozstępów potrzebne są kompleksowe działania: dieta, sport i kosmetyki. Samo wcieranie jajka raczej nie zlikwiduje takich problemów.
Podsumowując - oczyszczanie jajkiem można potraktować jako dodatkowy zabieg pielęgnacyjny, ale na pewno nie zastąpi całościowej pielęgnacji ciała i zdrowego trybu życia. Przy stosowaniu tej metody należy też uważać na możliwe alergie i zachować ogólne zasady higieny.