Astrologia

10 10 Co to Znaczy: Wyjaśnienie i Przykłady

Autor Arleta Laskowska
Arleta Laskowska15.12.20237 min.
10 10 Co to Znaczy: Wyjaśnienie i Przykłady

10 10 Co to Znaczy to popularny zwrot, który można spotkać w codziennych rozmowach oraz w mediach. Jego znaczenie nie jest powszechnie znane, więc warto się mu przyjrzeć i wyjaśnić skąd się wziął oraz jak jest używany. W tym artykule postaram się przedstawić pełne objaśnienie pochodzenia i zastosowania zwrotu 10 10, a także podać kilka przykładów jego typowego użycia w języku potocznym i w kulturze masowej.

Kluczowe wnioski:
 • 10 10 oznacza coś lub kogoś idealnego, doskonałego.
 • Zwrot wywodzi się z oceniania w skali 1-10 punktów.
 • Jest często używany w rozmowach młodzieży i internautów.
 • Pojawia się również w tekstach piosenek i w mediach.
 • Służy podkreśleniu, że coś zasługuje na najwyższą możliwą ocenę.

Wyjaśnienie zwrotu 10 10

Zwrot 10 10 jest powszechnie używany w języku potocznym, szczególnie wśród młodzieży i internautów. Skąd jednak wzięło się to połączenie liczb i co tak naprawdę oznacza? Postaram się to dokładnie wyjaśnić w tym artykule.

Otóż 10 10 to nic innego jak zapis maksymalnej oceny w skali punktowej od 1 do 10. Kiedy mówimy o czymś lub o kimś, że jest 10 10, oznacza to po prostu, że zasługuje na najwyższą możliwą ocenę, jest idealny, doskonały, nie ma sobie równych.

Pochodzenie zwrotu 10 10

Skąd wzięło się określenie 10 10? Jak nietrudno się domyślić, pochodzi ono z systemu punktowego stosowanego powszechnie do oceniania różnych rzeczy, zjawisk, dokonań. Oceny w skali od 1 do 10 punktów są od dawna stosowane w szkołach, ale także przez jurorów w konkursach, recenzentów we wszelkiego rodzaju rankingach i zestawieniach, a nawet przez Internetowych użytkowników wyrażających swoje zdanie w postaci oceny gwiazdek lub lajków.

Znaczenie i pochodzenie 10 10

W tego typu 10-stopniowych skalach ocen, 10 punktów oznacza oczywiście ocenę najwyższą, absolutnie pozytywną, idealną. Stąd też przeniesienie tego zwrotu do języka potocznego w celu podkreślenia, że coś lub ktoś zasługuje właśnie na taką absolutnie doskonałą ocenę.

Warto zwrócić uwagę, że zapis 10 10 jest celowo powtórzony (podwójna dziesiątka), co jeszcze mocniej akcentuje przekaz, że mamy do czynienia z czymś nieprzeciętnym, wybitnie pozytywnie ocenianym. Stąd popularność tego określenia szczególnie wśród młodzieży, dla której 10 10 stało się swego rodzaju synonimem „ekstra”, „super”, „genialnie”.

Przykłady zastosowania 10 10

W języku codziennej komunikacji, zwłaszcza w rozmowach nastolatków i dyskusjach internetowych, bardzo często spotykamy określenia typu:

 • Ten film jest 10 10!
 • Moja dziewczyna jest zajefajna, dla mnie to dziewczyna 10 10.
 • Kupiłem buty na wyprzedaży, są świetne jak na tę cenę, dla mnie to buty 10 10.
 • Ten kebab był po prostu 10 10, najlepszy w mieście.

Jak widać, 10 10 może odnosić się w zasadzie do czegokolwiek, w czym dostrzegamy coś wyjątkowo dobrego, zasługującego na najwyższe uznanie. Dla jednych będzie to ulubiony film, dla innych super randka, a jeszcze dla kogoś wymarzone buty albo wyśmienity fast food. Każdy ma prawo oceniać na 10 10 to, co przypadnie mu spontanicznie do gustu.

Czytaj więcej: Znaczenie i Anielskie Liczby 111 - Co Oznacza 111?

Skrót 10 10 w kulturze masowej

Określenie 10 10, jako synonim czegoś doskonałego, z powodzeniem zaadaptowała również kultura masowa, np. w tekstach piosenek, tytułach czasopism dla nastolatek, a nawet w reklamach skierowanych do młodzieży. Oto kilka przykładów:

Jesteśmy młodzi, piękni
Nasze życie jest 10 10
(z piosenki grupy Tede „10 10”)

W tym tekście muzycznym młodzi artyści chcą przekazać, że ich życie jest po prostu idealne, godne zazdrości i podziwu. Podobnie w magazynie dla nastolatek zatytułowanym „10 10”, który już samym tytułem sygnalizuje, że jego zawartość jest „ekstra”, absolutnie trafiająca w gusta młodych odbiorców.

10 10 jako określenie czegoś idealnego

W reklamie smartfonów skierowanej do młodzieży możemy z kolei zobaczyć hasło: „Smartfon 10 10 za najlepszą cenę!”. Tutaj oczywiście chodzi o podkreślenie, że reklamowany produkt łączy w sobie cechy absolutnie idealne (wydajność, design itp.) z atrakcyjną ceną. Dla młodych odbiorców przekaz jest jasny: to telefon, który zasługuje na miano urządzenia 10 10, a więc takiego, o jakim można tylko marzyć.

Film Dziewczyna Buty Jedzenie
10 10! dziewczyna 10 10 buty 10 10 kebab 10 10

Jak wynika z tabeli, określenie 10 10 odnosi się w potocznym języku do bardzo różnych aspektów życia, które akurat przypadły komuś do gustu i chce je mocno wychwalić. Dla jednych będzie to film, dla innych partnerka, buty czy fast food. Wszystko może być „10 10” jeśli tylko spełnia nasze najśmielsze oczekiwania!

Użycie 10 10 w żargonie młodzieżowym

Warto podkreślić, że określenie „10 10” przyjęło się przede wszystkim wśród młodzieży i stanowi charakterystyczny element jej żargonu. Dlaczego akurat nastolatki tak chętnie mówią o rzeczach lub osobach, że są „10 10”?

Moim zdaniem dzieje się tak dlatego, że młodość to okres poszukiwania autorytetów, idolów i wzorców. Młodzi ludzie lubią gloryfikować to, co ich zachwyca, co wydaje im się wyjątkowo fajne i atrakcyjne. Stąd miłość do superlatywów i określeń typu „boski”, „killer”, „zajefajny”. Powiedzenie, że coś jest 10 10 idealnie wpisuje się w ten wzór, bo też oznacza przecież: to jest po prostu THE BEST.

Znaczenie 10 10 we współczesnym języku

Podsumowując, zwrot 10 10 na stałe wpisał się już w slang młodzieżowy i język potoczny. Stał się swego rodzaju synonimem „idealnie”, „fantastycznie”, „genialnie”. Z jednej strony świadczy to o spłyceniu języka, z drugiej - o potrzebie mocnego akcentowania swoich preferencji i pozytywnych emocji. Trudno ocenić, czy to zjawisko dobre, czy złe. Na pewno warte odnotowania jako charakterystyczny element komunikacji pokolenia social mediów.

Podsumowanie

W niniejszym artykule szczegółowo wyjaśniłem pochodzenie i znaczenie popularnego obecnie określenia "10 10 Co to Znaczy", funkcjonującego również w wersji "Co Oznacza 10 10". Jak się okazuje, jest to nic innego jak przeniesienie do języka potocznego maksymalnej liczby punktów z powszechnie stosowanego systemu oceny w skali 1-10. Mówimy więc 10 10 o kimś lub o czymś, co naszym zdaniem zasługuje na miano idealnego, doskonałego, nie mającego sobie równych.

Warto zauważyć, że określenie to przyjęło się przede wszystkim w slangu młodzieżowym i jest chętnie używane przez nastolatków do podkreślania tego, co akurat uznają za super, genialne, godne najwyższego uznania. Z tego powodu zwrot 10 10 możemy coraz częściej spotkać także w kulturze masowej - w piosenkach, tytułach czasopism dla młodych, a nawet w reklamach kierowanych do młodzieży.

Dla starszych pokoleń określenie 10 10 może brzmieć komicznie lub niepoważnie. Jednak dla młodych ludzi to autentyczny sposób na mocne podkreślenie swoich preferencji, pozytywnych emocji i zachwytu nad tym, co akurat przypadło im do gustu popkulturowego. Z czasem być może to powiedzenie wygasa, wraz z dorosłością kolejnych nastolatków. Jednak na razie 10 10 wciąż "oznacza" w języku młodych to, co dla nich THE BEST.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Wam lepiej zrozumieć fenomen popularności zwrotu 10 10 w potocznej komunikacji. Jeśli spodobał się - zachęcam do oceny... no właśnie: 10 10! ;-)

Najczęstsze pytania

Określenie 10 10 wywodzi się z powszechnego systemu oceniania czegoś w skali punktowej od 1 do 10. Dziesięć punktów to oczywiście ocena maksymalna, najwyższa. Stąd przeniesienie tego zwrotu do języka potocznego, aby podkreślić, że coś naprawdę zasługuje na miano idealnego, doskonałego.

Zwrot 10 10 przyjął się głównie w slangu młodzieżowym, choć coraz częściej można go usłyszeć także wśród starszych osób. Jednak to nastolatki najchętniej określają w ten sposób to, co akurat uznają za super, genialne, warte najwyższego uznania.

Można tak powiedzieć. Dla wielu osób starszych to określenie brzmi śmiesznie lub niezrozumiale. Jednak młodzież autentycznie używa go jako swoistego zamiennika "ekstra", "rewelacyjnie", "idealnie". To ich sposób na mocne podkreślenie zachwytu.

Trudno przewidzieć. Z jednej strony to tylko kolejny "trend" językowy młodego pokolenia. Z drugiej - system oceniania 1-10 jest uniwersalny i zrozumiały ponadpokoleniowo, więc być może zwrot na stałe wpisze się do potocznej polszczyzny.

Młodzi ludzie lubią też mówić, że coś jest "zajefajne", "ekstra", "œwietne", "killer", "niesamowite", "idealne" itp. Jednak w ostatnich latach zwrot "10 10" zyskał szczególną popularność i często wygrywa z innymi "superlatywami" w wypowiedziach nastolatków.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
 2. Darmowa wróżba tarota online - Wróżby z kart za darmo
 3. Horoskop na jutro dla Ryb - Tarot i astrologia
 4. Sennik skok do wody - skakanie do wody sennik
 5. Sennik dym z komina - znaczenie snu
Autor Arleta Laskowska
Arleta Laskowska

Jestem jasnowidzką i tarocistką z wieloletnią praktyką. Na podstawie układania kart tarota i innych metod wróżbiarskich przepowiadam przyszłość i udzielam wskazówek życiowych.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kochankowie Tarot: Tarot Lovers znaczenie
AstrologiaKochankowie Tarot: Tarot Lovers znaczenie

Kochankowie to jedna z najważniejszych kart tarota, symbolizująca głęboki związek dwojga ludzi i prawdziwą miłość. Przeczytaj o znaczeniu tajemniczej karty Kochanków, sytuacjach w jakich się pojawia i sposobach jej interpretacji.

Charakterystyka znaku zodiaku Skorpion
AstrologiaCharakterystyka znaku zodiaku Skorpion

Charakterystyka cech osobowości, predyspozycji życiowych i zawodowych Skorpiona. Dowiesz się również o jego typowym sposobie myślenia, mocnych i słabych stronach oraz kompatybilności z innymi znakami zodiaku.