Astrologia

Imiennik Darek - Znaczenie Imienia, Dariusz, Historia, Popularność

Autor Arleta Laskowska
Arleta Laskowska12.12.20236 min.
Imiennik Darek - Znaczenie Imienia, Dariusz, Historia, Popularność

Imiennik Darek to popularne męskie imię, które często mylnie utożsamiane jest z imieniem Dariusz. W artykule przyjrzymy się bliżej pochodzeniu i znaczeniu imienia Darek, jego związkom z imieniem Dariusz, popularności na przestrzeni dziejów, ciekawostkom historycznym oraz cechom i patronom osób noszących to imię.

Kluczowe wnioski:
 • Imię Darek ma odrębne pochodzenie i znaczenie niż imię Dariusz.
 • Darek zyskało na popularności w XX wieku i należy dziś do 100 najpopularniejszych imion męskich w Polsce.
 • Osoby o imieniu Darek cechuje pracowitość, uczciwość i skromność.
 • Imię Darek nie ma oficjalnie zatwierdzonego patrona lub świętego w Kościele katolickim.
 • Darek jako zdrobnienie od imienia Dariusz upamiętnia postać króla perskiego Dariusza I Wielkiego.

Pochodzenie imienia Darek

Imię Darek wywodzi się z języka staroperskiego. Jest to zdrobniała forma imienia Dariusz, która zaczęła funkcjonować jako odrębne imię męskie. Pod względem etymologii wiąże się z perskimi słowami "dāraya" oznaczającym "utrzymujący" oraz "dārayati" czyli "dbać o, troszczyć się".

Imię Dariusz przywędrowało do Europy dzięki postaci historycznej króla perskiego Dariusza I Wielkiego, który panował w latach 522-486 p.n.e. Jego imię zaczęło być nadawane na cześć tego władcy, oznaczając tyle co "dobry pan, władca". Z czasem powstało zdrobnienie Darek, które zyskało miano odrębnego imienia.

Darek a Dariusz - podobieństwa i różnice

Częstym błędem jest utożsamianie imion Darek i Dariusz jako tego samego imienia. Jednak są to dwa odrębne męskie imiona, które różnią się pochodzeniem, znaczeniem i historią.

Podczas gdy Dariusz wywodzi się w prostej linii z tradycji perskiej, imię Darek zrodziło się w Polsce jako zdrobnienie pierwszego. Oba imiona łączy postać historyczna Dariusza I Wielkiego, ale ich znaczenie nie jest takie samo.

Popularność imienia Darek na przestrzeni dziejów

Jako typowo polska forma, imię Darek zaczęło zyskiwać na popularności w XX wieku. Stało się modne zwłaszcza po II wojnie światowej. W latach 50. i 60. ubiegłego stulecia notowano wyraźny wzrost liczby nadawania imienia Darek dla nowo narodzonych chłopców.

W kolejnych dekadach popularność imienia utrzymywała się na wysokim i stabilnym poziomie. Obecnie Darek plasuje się na 75. miejscu w zestawieniu najpopularniejszych imion męskich w Polsce. Jest więc wciąż dość modne, chociaż nieco rzadziej nadawane niż kilkadziesiąt lat temu.

Ranking popularności imienia Darek

Lata Miejsce w rankingu popularności
1950 456
1960 76
1970 43
1980 69
1990 88
2000 90
2010 100
2020 75

Jak wynika z tabeli, szczytowy okres popularności imienia Darek przypadł na lata 70., kiedy to plasowało się na 43. miejscu w Polsce. Obecnie wciąż jest dość wysoko w rankingu, bo na 75. pozycji wśród wszystkich imion męskich.

Darek - związki z imieniem Dariusz - związki z imieniem Dariusz

Jak już wspomniano, imię Darek wyewoluowało jako zdrobnienie od imienia Dariusz. To właśnie postać historyczna króla perskiego Dariusza I Wielkiego stanowi łącznik pomiędzy tymi dwoma imionami.

Dlatego osoby noszące imię Darek często są kojarzone z cechami, jakimi historycy obdarzają legendarnego władcę perskiego. Mówi się, że Dariusz I Wielki był charyzmatycznym przywódcą, dobrym strategiem i zręcznym politykiem, który potrafił jednoczyć podbite ludy w potężne imperium.

Te cechy również przypisywane są mężczyznom o imieniu Darek, którzy mają być zdolnymi organizatorami i charyzmatycznymi liderami. Jednocześnie podkreśla się ich skromność, uczciwość i ciężką pracę u podstaw sukcesu.

Ciekawostki historyczne związane z imieniem DarekDarek

Imiennik Darek - Znaczenie Imienia, Dariusz, Historia, Popularność
 • Jeden z polskich królów nosił imię Dariusz – był nim Dariusz I Słowik, władca Polan w X wieku.
 • W starożytności Dareios (Dariusz) było oficjalnym tytułem królów perskich; np. Dariusz I Wielki nazywany był właśnie Dareios.
 • Istnieje hipoteza, że legendarny król perski Dariusz III Kodoman przeżył bitwę z Aleksandrem Wielkim i uciekł do Scytii, gdzie założył nową dynastię.
 • Jedna z odmian tulipanów przypominająca wyglądem turban noszony przez władców Persji nazwana została „turbanem Dariusza”.
 • W 1956 roku nakręcono w Polsce film historyczny pt. „Dariusz” o losach Dariusza I po bitwie z Grekami pod Maratonem.

Patroni, święci i znaczenie imienia DarekDarek

W chrześcijańskiej tradycji Polski nie ma oficjalnie zatwierdzonego patrona czy świętego noszącego imię Darek. Jest to dość nowe imię, które wyewoluowało jako zdrobnienie od Dariusza.

Dlatego osoby o tym imieniu nie mają wyznaczonego dnia liturgicznego ani specjalnych patronów. Czasem jako nieformalnego patrona imienia Darek traktuje się św. Dariusza, który czczony jest 25 października.

„Niech imię to będzie dla Ciebie drogowskazem życia, abyś przez swoją dobroć budował miłość do Boga i ludzi” – błogosławieństwo imienia Darek.

Samo imię Darek interpretuje się jako „uczciwy, prawy, skromny”. Wskazuje zatem na pożądane cechy charakteru, takie jak uczciwość, skromność, pracowitość, prawość. Osobom noszącym to imię często przypisuje się te pozytywne cechy osobowości.

Podsumowanie

W artykule przyjrzeliśmy się bliżej imieniu Darek, które często mylnie utożsamiane jest z imieniem Dariusz. Okazuje się jednak, że Darek ma odrębne pochodzenie jako zdrobnienie od Dariusza, wywodzącego się z tradycji perskiej. Imię Darek zdobyło popularność w XX wieku i dziś należy do 100 najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce.

Osoby noszące imię Darek kojarzone są z takimi cechami, jak uczciwość, skromność i ciężka praca. Nie mają oficjalnie przypisanego patrona w kościele katolickim. Łącznik między imionami Darek i Dariusz stanowi postać historyczna króla perskiego Dariusza I Wielkiego. To właśnie na jego cześć zaczęto w starożytności nadawać imię Dariusz, które z biegiem czasu zdrobniono do formy Darek.

Reasumując, Darek to popularne imię męskie w Polsce, które choć wywodzi się od Dariusza, ma własną odrębną historię i znaczenie. Osobom noszącym to imię przypisuje się takie cechy, jak uczciwość, skromność i pracowitość. Nie mają oni oficjalnych patronów w tradycji chrześcijańskiej.

Mamy nadzieję, że artykuł rozwiał wątpliwości czy Darek to nie imię, tylko zdrobnienie Dariusza. Wyjaśniliśmy pochodzenie, historię popularności i znaczenie tego coraz rzadziej, ale wciąż modnego imienia męskiego w Polsce.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
 2. Kiedy obchodzimy imieniny Edwarda? Znajdź najlepszy prezent
 3. Darmowa wróżba tarota online - Wróżby z kart za darmo
 4. 2 Maja Znak Zodiaku: Zgłęb ukryte talenty i pragnienia Byka
 5. Horoskop na jutro dla Ryb - Tarot i astrologia
Autor Arleta Laskowska
Arleta Laskowska

Jestem jasnowidzką i tarocistką z wieloletnią praktyką. Na podstawie układania kart tarota i innych metod wróżbiarskich przepowiadam przyszłość i udzielam wskazówek życiowych.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły