Imiona

Pochodzenie imienia Iwona - Co oznacza imię Iwona

Autor Bolesław Maciejewski
Bolesław Maciejewski21.01.20245 min.
Pochodzenie imienia Iwona - Co oznacza imię Iwona

Imię Iwona pochodzenie ma z języka germańskiego i wiąże się z boginią płodności i miłości Freją. W wielu krajach słowiańskich jest popularnym imieniem żeńskim. Oznacza "łuczniczkę" i nawiązuje do mitologii nordyckiej. Zapraszam do przeczytania o genezie, znaczeniu i cechach charakteru pań noszących to imię.

Kluczowe wnioski:
 • Imię Iwona wywodzi się od słowa "Ifa" oznaczającego łuk.
 • Kojarzy się z boginią Freją i mitologią nordycką.
 • Jest popularne w krajach słowiańskich, zwłaszcza w Polsce.
 • Oznacza kobietę silną, niezależną i utalentowaną.
 • Cechuje osoby o imieniu Iwona wrażliwość i kreatywność.

Imię Iwona z języka germańskiego

Imię Iwona wywodzi się z języka germańskiego, a dokładniej z pragermańskiego wyrazu "īwa-", który oznaczał łuk lub łuczniczkę. Związane jest z kultem bogini płodności i miłości Frei, czczonej przez ludy germańskie. Uważano, że imię nadane dziewczynce miało zapewnić jej płodność i powodzenie w miłości.

Korzenie imienia Iwona sięgają więc czasów pogańskich, kiedy wierzono, że imiona mają magiczną moc i mogą wpływać na los człowieka. Dlatego nadawano je z myślą o tym, by zapewnić dziecku szczęście i dobre życie. Imię Iwona znaczenie imienia niosło ideę kobiety silnej, zręcznej i utalentowanej jak łuczniczka.

Pochodzenie od słowa "Ifa"

Bezpośrednie pochodzenie imienia Iwona wywodzi się od starogermańskiego słowa "ifa", które oznaczało łuk lub łuczniczkę. Był to atrybut bogini Frøyi lub Frei, którą czciły plemiona germańskie. Bogini ta uchodziła za patronkę miłości, urodzaju, płodności oraz małżeństwa.

Imię z czasem przeszło ewolucję od starogermańskiego "ifa" poprzez średniowieczną formę "Iwa" do dzisiejszego brzmienia "Iwona". Ale w swoim rdzeniu niesie ono nadal to samo znaczenie i odniesienie do mitologii Nordyckiej oraz kultu bogini Frøyi.

Znaczenie imienia Iwona - "łuczniczka"

Podstawowym i najbardziej rozpowszechnionym tłumaczeniem imienia Iwona jest “łuczniczka”. Odnosi się ono do wprawnej, utalentowanej kobiety posługującej się łukiem. Ma to związek z germańską boginią Frøya, której atrybutem był właśnie łuk.

Inna interpretacja wiąże imię Iwona ze słowem "iwa" oznaczającym wierzbę. Drzewo to kojarzone było z giętkością, a przenośnie ze zwinnością i zręcznością. Stąd określenie „łuczniczka” jako tłumaczenie imienia wydaje się jak najbardziej trafne.

Cechy charakteru Iwony

Z badań wynika, że kobiety o imieniu Iwona cechuje wrażliwość, kreatywność i silna intuicja. Są energiczne i lubią być niezależne. Często też przejawiają talent artystyczny i interesują się sztuką.

Mają skłonność do nawiązywania głębokich relacji uczuciowych. W związkach dają bardzo dużo ciepła, czułości i zrozumienia. Cenią szczerość ponad wszystko i nie znoszą fałszu.

Czytaj więcej: Byk i Ryba Dopasowanie Horoskop Partnerski

Imię Iwona popularne w krajach słowiańskich

Choć Iwona to imię o germańskich korzeniach, jego największą popularność odnotowuje się na Słowiańszczyźnie, a zwłaszcza w Polsce. Tutaj od lat utrzymuje się w czołówce najczęściej nadawanych imion żeńskich.

Przyczyn tak dużej popularności należy upatrywać w brzmieniu imienia, które dla Słowian jest łatwe do wymówienia i zapamiętania. Poza tym Polacy szczególnie upodobali sobie imiona zapożyczone z innych języków i kultur.

Iwona to jedno z najpopularniejszych imion w Polsce. Nosi je ponad pół miliona Polek, co stawia je na 3. miejscu, jeśli chodzi o częstość występowania.

Iwona - imię pochodzące z mitologii nordyckiej

Pochodzenie imienia Iwona - Co oznacza imię Iwona

Geneza imienia Iwona sięga czasów wierzeń pogańskich ludów skandynawskich. Pojawia się w mitologii nordyckiej jako określenie bogini Frøyi (Frei), patronki miłości, piękna i płodności. Była ona czczona szczególnie przez plemiona germańskie.

Frøya posiadała niezwykły, magiczny naszyjnik Brísingamen, który sprawiał, że wszyscy się w niej zakochiwali. Dlatego uznawano ją za boginię miłości. Towarzyszył jej kot, rydwan zaprzężony w koty oraz sokół. Jej atrybutem był łuk, co przełożyło się na znaczenie imienia Iwona jako “łuczniczka”.

Bogini mitologii nordyckiej Freja lub Frøya
Atrybut bogini Łuk
Kojarzona z Miłością, pięknem, płodnością
Tłumaczenie imienia Iwona Łuczniczka

Ciekawostki o imieniu Iwona

 • Najpopularniejsze jest w Polsce, gdzie nosi je ponad 500 tysięcy kobiet.
 • W 2017 roku nadano je 154 dziewczynkom w Polsce.
 • Iwona Miller – polska lekkoatletka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich.
 • Iwona Guzowska – polska judoczka, medalistka mistrzostw Europy.

Podsumowanie

Imię Iwona ma bardzo ciekawe pochodzenie sięgające czasów pogańskich. Wywodzi się od pragermańskiego słowa oznaczającego łuk lub łuczniczkę. Iwona znaczenie imienia to więc tłumaczenie na "łuczniczka", co odnosi się do bogini Frøyi lub Frei z mitologii nordyckiej.

Mimo germańskich korzeni, Iwona imię stało się niezwykle popularne na Słowiańszczyźnie, zwłaszcza w Polsce. Tutaj od wielu lat plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o częstość nadawania imion żeńskich. Szacuje się, że nosi je ponad 500 tysięcy Polek.

Kobiety o imieniu Iwona cechują się wrażliwością, kreatywnością, ale i silną intuicją oraz niezależnością. Często przejawiają zdolności artystyczne. W relacjach dają dużo ciepła i zrozumienia, ceniąc przede wszystkim szczerość.

Podsumowując, co oznacza imię Iwona - jest to imię o uroczym brzmieniu, ciekawej etymologii i dodatnich konotacjach. Idealnie pasuje do wrażliwej, kreatywnej kobiety o artystycznej duszy.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
 2. Sennik jazda samochodem jako pasażer - interpretacja snu
 3. Runa Nauthiz - znaczenie i interpretacja rune w runach nordyckich
 4. Sennik ubrania - ciuchy sennik
 5. Numerologiczna 44: tajemnicze znaczenie i wpływ numerologii 44
Autor Bolesław Maciejewski
Bolesław Maciejewski

Jestem matematykiem zajmującym się statystycznymi modelami przepowiedni. Analizuję różne metody wróżenia pod kątem ich trafności i naukowej wiarygodności. Dzielę się wynikami swoich dociekań.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły