Astrologia

Pentagram: znaczenie, odwrócony, biały - Co to pentagram?

Autor Cezary Walczak
Cezary Walczak01.01.20247 min.
Pentagram: znaczenie, odwrócony, biały - Co to pentagram?

Pentagram co to za symbol? To pięcioramienna gwiazda utworzona z linii prostych, która od wieków intryguje ludzi i budzi skrajne emocje. Niektórzy widzą w niej znak siły, ochrony i dobra. Inni kojarzą ją z czarną magią i szatanem. Gdzie leży prawda? W tym artykule wyjaśnimy, czym jest pentagram, jakie niesie ze sobą znaczenia oraz skąd wzięły się kontrowersje wokół tego tajemniczego symbolu.

Kluczowe wnioski:
 • Pentagram to gwiazda utworzona z pięciu linii symbolizująca m.in. człowieka oraz pięć żywiołów.
 • Bywa kojarzony z religiami pogańskimi, okultyzmem, a nawet szatanem, stąd kontrowersje.
 • Występuje w wielu odmianach, np. odwrócony czarny pentagram uznawany jest za satanistyczny.
 • Może być też pozytywnym magicznym symbolem, amuletem chroniącym przed złem.
 • Pentagramy pojawiają się w sztuce, architekturze i kulturze od starożytności.

Pentagram co to symbol

Pentagram (pentagram co to) to wieloznaczny symbol przypominający gwiazdę, który składa się z pięciu linii tworzących pięciokąt. Ze względu na swoją niejednoznaczność, budzi skrajne emocje – od fascynacji po lęk.

Najprościej mówiąc, pentagram to po prostu figura geometryczna. Jednak już w starożytności zaczęto dostrzegać w tym kształcie głębsze znaczenie. Pięcioramienna gwiazda kojarzyła się z pięcioma żywiołami (ogień, woda, ziemia, powietrze i substancja eteryczna), a także z człowiekiem – pięciopalczastymi kończynami oraz głową.

Stąd też pentagram zaczął być postrzegany jako magiczny symbol harmonii, zdrowia i duchowego rozwoju. Jednocześnie, ze względu na swoją tajemniczość, pentagram budził strach i bywał traktowany jako znak czarnej magii.

Pentagram w religiach

W niektórych religiach pentagram symbolizował pięć ran Chrystusa. Dla pierwszych chrześcijan był znakiem rozpoznawczym. Z kolei dla pitagorejczyków oznaczał zdrowie i doskonałość.

Jednak z czasem pentagram zaczął być kojarzony głównie z okultyzmem i magią. Bywał znakiem służącym przywoływaniu demonów. Stąd przekonanie, że jest on symbolem szatana.

Pentagram jako znak religijny

Choć pentagram budzi kontrowersje, to od zawsze pojawiał się w kontekście wierzeń. Jak już wspomniano, dla niektórych był on znakiem doskonałości i harmonii. Symbolizował zarówno makrokosmos (pięć żywiołów), jak i mikrokosmos, czyli człowieka.

„Człowiek rozpięty na krzyżu pentagramu oznacza, że duch panuje nad czterema żywiołami” – Leonardo da Vinci

Jednak równocześnie pentagram kojarzony był z czarną magią i siłami nieczystymi. Być może wynikało to po części z lęku przed nieznanym. Tajemniczy symbol, którego nie rozumiano, musiał niepokoić. Tym bardziej, że faktycznie używali go okultyści do rytuałów.

Pentagram w okultyzmie

Pentagram pojawia się w księgach okultystycznych, gdzie służy np. przywoływaniu duchów. Często traktowany był jako znak oddawania czci szatanowi. Stąd przekonanie, że jest on niebezpiecznym symbolem zła.

Okultyści wierzyli jednak, że moc pentagramu zależy od jego położenia. Odwrócony do góry nogami kojarzony był negatywnie i z sytuowany był w kręgu mającym chronić przed uwolnieniem złych mocy.

Czytaj więcej: Jakim Żywiołem Jestem - Data Urodzenia i Feng Shui

Pentagram w kulturze i sztuce

Choć pentagram budzi kontrowersje, od wieków fascynował artystów. Pojawia się w wielu dziełach sztuki, na przykład na obrazach Hieronima Boscha. Bywa też elementem wzornictwa i architektury.

Leonardo da Vinci Symbol doskonałego człowieka w harmonii z wszechświatem
Okultyści Znak sił nadprzyrodzonych, amulet chroniący i dający moc
Kościół katolicki Pięć ran Chrystusa

Dziś pentagram wciąż pojawia się w sztuce. Można go zobaczyć w filmach, grafikach, comicach czy logo zespołów rockowych. Nierzadko służy budowaniu mrocznego klimatu lub buntowniczego wizerunku.

Pentagram odwrócony czarny

Pentagram: znaczenie, odwrócony, biały - Co to pentagram?

Największe kontrowersje budzi pentagram odwrócony, zwany też pentagramem Wenus lub Sigil of Baphomet. Jest to pentagram zwrócony ostrzem do dołu, często czarny. Uznawany jest za symbol szatana i czarnoksięstwa.

Pentagram w tej odmianie pojawia się podczas rytuałów okultystycznych. Służył m.in. Crowley'owi do przywoływania demonów. Dlatego uważa się, że symbolizuje oddawanie czci diabłu.

 • Kojarzony jest z czarną magią i siłami nieczystymi
 • Czasem nazywany godłem Antychrysta lub pieczęcią Bafometa (symboliczne określenie diabła)
 • Sluzy przywoływaniu demonów podczas seansów spirytystycznych

Sataniści odwracany pentagram traktują jako symbol buntu, walki z religią, odrzucenia zasad. Stąd choć niektórzy nie wierzą w szatana, noszą go dla prowokacji, szokowania, manifestowania poglądów.

Pentagram biały znaczenie

Biały pentagram zwrócony ostrzem do góry ma pozytywne znaczenie. Jest symbolem dobra, szczęścia, pomyślności i prawdy. Chroni człowieka, otacza go aurą miłości.

Biały pentagram bywa uznawany za magiczny amulet, talizman przynoszący powodzenie. Wierzy się, że zapewnia zdrowie, płodność i obfitość plonów. Powinno się go nosić widocznie na piersi, by chronił swoją mocą.

Pentagram w tej postaci niegdyś służył pierwszym chrześcijanom jako znak rozpoznawczy. Dziś stosują go czasem wierzący, dla których symbolizuje pięć ran Jezusa.

Pentagram wierzenia i legendy

Wokół pentagramu od wieków narosło wiele wierzeń, mitów i legend. Niektóre podsycają negatywne skojarzenia, inne zaś przypisują mu pozytywną, magiczną moc.

Jedna z legend mówi, że pentagram chroni przed wilkołakami i wampirami. Wystarczy narysować go na drzwiach lub nosić jako naszyjnik, by odstraszać demony.

Z kolei według okultystów, kreśląc pentagram można otworzyć bramę do innych światów albo przywołać duchy. Za jego pomocą ponoć da się nawiązać kontakt z zaświatami lub zyskać nadprzyrodzoną moc kosztem duszy.

Pentagram wciąż budzi silne emocje i kontrowersje. Mimo upływu wieków pozostaje niezwykle tajemniczym symbolem, któremu przypisuje się zarówno mroczne, jak i świetliste znaczenie. Jego interpretacja zależy od wierzeń i przekonań patrzącego...

Podsumowanie

Pentagram (co to pentagram) to tajemniczy symbol, który mimo upływu wieków wciąż intryguje i wywołuje skrajne reakcje – od zachwytu po przerażenie. Pięcioramienna gwiazda bywa kojarzona ze złem, szatanem i czarną magią. Jednak może też oznaczać dobro, miłość i boską doskonałość.

Pentagram, czyli co oznacza pentagram, ma wiele znaczeń. Symbolizuje pięć żywiołów, pięć ran Chrystusa, a nawet człowieka. Dla jednych to amulet dający szczęście i powodzenie. Inni widzą w nim godło szatana. W dużej mierze zależy to od jego położenia i koloru.

Pentagram biały co oznacza? Biały pentagram zwrócony ostrzem do góry uchodzi za symbol dobra i prawdy. Chroni człowieka i przynosi mu pomyślność. Zaś pentagram odwrócony kojarzony jest negatywnie, jako znak czarnoksięstwa i oddawania czci diabłu.

Bez względu na kontrowersje, pentagram pojawia się w sztuce, religii i kulturze od tysiącleci. Nadal intryguje, szokuje, przeraża i fascynuje. I z pewnością jeszcze długo będzie owiany aurą tajemnicy jako pentagram szatana dla jednych i boski symbol dla innych.

Najczęstsze pytania

Pentagram to symbol przypominający gwiazdę, złożony z pięciu linii tworzących pięciokąt. Ze względu na swoją wieloznaczność, budzi skrajne emocje – od fascynacji po lęk. Pentagram może symbolizować zarówno dobro (np. pięć ran Chrystusa), jak i zło (znak szatana).

Pentagram znany jest od czasów starożytnych. Już wtedy dostrzegano w nim głębsze znaczenie związane np. z pięcioma żywiołami lub doskonałym człowiekiem. Jako magiczny symbol pojawiał się w wierzeniach ludów całego świata.

Odwrócony pentagram, czyli zwrócony ostrzem do dołu, kojarzony jest negatywnie. Uznawany jest za znak szatana, symbol czarnoksięstwa i oddawania czci diabłu. Często widnieje na okultystycznych przedmiotach służących przywoływaniu demonów.

Biały pentagram zwrócony ostrzem do góry ma pozytywne znaczenie. Jest symbolem dobra, szczęścia i pomyślności. Chroni człowieka, daje mu siłę oraz zapewnia powodzenie. Niegdyś był znakiem rozpoznawczym chrześcijan.

Pentagramy od wieków pojawiają się w sztuce, architekturze, wzornictwie. Dziś znaleźć je można np. w filmach, grafikach, logo zespołów rockowych. Pentagram wciąż intryguje i fascynuje ludzi, budząc skrajne emocje.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
 2. Kiedy obchodzimy imieniny Edwarda? Znajdź najlepszy prezent
 3. Darmowa wróżba tarota online - Wróżby z kart za darmo
 4. 2 Maja Znak Zodiaku: Zgłęb ukryte talenty i pragnienia Byka
 5. Runa Nauthiz - znaczenie i interpretacja rune w runach nordyckich
Autor Cezary Walczak
Cezary Walczak

Jestem pasjonatem astronomii. Prowadzę bloga, na którym piszę o nowych odkryciach i badaniach we wszechświecie. Udzielam porad dotyczących obserwacji nieba oraz doboru sprzętu astronomicznego.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły