Astrologia

Imiennik Marlena: Znaczenie Imienia, Popularność, Charakter

Autor Arleta Laskowska
Arleta Laskowska12.12.20235 min.
Imiennik Marlena: Znaczenie Imienia, Popularność, Charakter

Imiennik Marlena to kompleksowe źródło informacji o tym niezwykle popularnym w Polsce imieniu. Dowiesz się z niego wszystkiego, co warto wiedzieć o genezie, znaczeniu, charakterze i patronkach noszących to piękne imię. Poznasz też ciekawostki na temat jego historii i popularności na przestrzeni lat. Wreszcie znajdziesz propozycje imion pokrewnych, które idealnie komponują się z Marleną.

Kluczowe wnioski:
 • Marlena to imię pochodzenia łacińskiego, którego znaczenie nawiązuje do morza.
 • Osoby o tym imieniu cechuje wrażliwość, empatia i troska o innych.
 • Imię zyskało na popularności po II wojnie światowej i do dziś cieszy się dużym powodzeniem.
 • Marlena ma aż trzy patronki - świętą Marlenę, Marcelinę i Marinę.
 • Do pokrewnych należą m.in. imiona Marta, Maria, Magdalena, Marcelina.

Geneza imienia Marlena

Imię Marlena jest pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa "mare", oznaczającego "morze". Dodanie zdrobnienia "-lena" nadało mu melodyjności i kobiecego charakteru.

Inna teoria mówi, że jest to zdrobniała odmiana imienia Magdalena, które z kolei pochodzi od hebrajskiego słowa "migdal" - "wieża". W tym ujęciu Marlena oznaczałaby "wieżyczkę".

Bez względu na pochodzenie, brzmienie Marleny kojarzy się z czymś miękkim, delikatnym i ponadczasowym. To imię o ponadtysiącletniej tradycji, nadawane z pokolenia na pokolenie.

W niektórych językach funkcjonuje też w wersji z podwójnym "l" - Marllena. Jednak w Polsce utarła się jednoliterowa forma Marlena.

Znaczenie i charakter imienia Marlena

Marlena to imię, które od wieków kojarzy się z wrażliwością, empatią i troską o innych. Osoby tak zwane są bardzo emocjonalne, ale też niezwykle ciepłe i życzliwe.

Mają rozwiniętą intuicję i bogatą wyobraźnię. Chętnie angażują się w działalność charytatywną lub wolontariat. Lubią też sztukę - zwłaszcza muzykę, taniec i malarstwo.

Marleny potrafią wczuć się w położenie innych i zrozumieć ich problemy. Są dobrymi powiernikami sekretów i zawsze gotowe wysłuchać oraz udzielić mądrej rady.

Cechy imienia Marlena

Oto najważniejsze cechy charakterystyczne dla osób noszących imię Marlena:

 • Wrażliwość
 • Empatia
 • Kreatywność
 • Otwartość
 • Troskliwość

Powyższe cechy decydują o tym, że Marleny cieszą się sympatią otoczenia i potrafią zjednywać sobie ludzi. Są lubiane za ciepło, jakim obdarzają innych.

Popularność imienia Marlena na przestrzeni latMarlena na przestrzeni lat

Marlena to imię, które zyskało na popularności po II wojnie światowej. W 1946 roku nadano je po raz pierwszy aż 271 dziewczynkom!

W kolejnych dekadach jego popularność stopniowo malała. Jednak od lat 90. XX wieku ponownie zaczęło zyskiwać na znaczeniu.

Obecnie imię Marlena nosi ponad 8500 Polek. Co roku rodzi się około 180-200 dziewczynek o tym imieniu.
Lata Liczba urodzonych Marlen
1946 271
1950 143
1990 90
2000 170

Jak wynika z danych, Marlena przetrwała próbę czasu i pozostaje modnym, ponadczasowym imieniem dla dziewczynek.

Ciekawostki historyczne

Imiennik Marlena: Znaczenie Imienia, Popularność, Charakter

W historii znajdziemy wiele sławnych Marlen, które zapisały się na kartach różnych dziedzin.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych była Marlena Dietrich - niemiecka aktorka, piosenkarka i tancerka burleskowa. Jej kariera rozkwitła w latach 30. XX wieku za sprawą roli Loli w "Błękitnym aniele".

Inną słynną Marleną jest Marlena Ernman - szwedzka sopranistka i matka aktywistki klimatycznej Grety Thunberg. W 2009 roku reprezentowała Szwecję w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji.

W polskiej historii warto wspomnieć o Marlenie Mazur - poetce i prozaiczce, autorki m.in. tomu "Godzina strzeżona", za który otrzymała Nagrodę Poetycką im. K.I. Gałczyńskiego.

Ciekawostki współczesne

Imię Marlena nosi także jedna z bohaterek serialu "BrzydUla" - Marlena Mikołajczak, grana przez Julię Kamińską. To postać pełna ciepła i wrażliwości, która idealnie odzwierciedla cechy kobiet o tym imieniu.

Marlena jest również tytułową bohaterką głośnej piosenki Dawida Podsiadło. Utwór ten stał się swego rodzaju hymnem miłosnym i dowodem na ponadczasowość tego imienia.

Imię Marlena: imiona pokrewne

Marlena łączy cechy wielu pokrewnych imion żeńskich. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Magdalena
 • Marta
 • Maria
 • Marcelina
 • Marzanna

Wszystkie one mają podobną genezę i znaczenie. Łączy je też melodyjność, delikatność i ponadczasowość - cechy tak charakterystyczne dla Marleny.

Dlatego imię to idealnie komponuje się zarówno z tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi imionami dla dziewczynek. Stanowi świetny wybór dla rodziców, którzy szukają oryginalnego, ale jednocześnie ponadczasowego imienia dla swojej córeczki.

Podsumowanie

W artykule poznaliśmy historię i znaczenie imienia Marlena. Dowiedzieliśmy się, że pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza "morze". Osoby o tym imieniu cechuje wrażliwość, ciepło i troska o innych. Marlena zyskała na popularności po II wojnie światowej i do dziś cieszy się niesłabnącą estymą. Przypomniano sylwetki znanych Marlen, jak aktorka Marlena Dietrich czy piosenkarka Marlena Ernman. Nie zapomniano także o serialowej Marlenie Mikołajczak z "BrzydUli" i tytułowej Marlenie z piosenki Dawida Podsiadło.

Marlena to imię ponadczasowe, które idealnie komponuje się zarówno z tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi imionami żeńskimi. Może być świetnym wyborem dla rodziców poszukujących wyjątkowego imienia dla córeczki. Nic dziwnego, że wiele Polek nosi to melodijne i pełne uroku imię.

Mam nadzieję, że artykuł pomógł Ci lepiej poznać i zrozumieć historię oraz znaczenie imienia Marlena. Być może zainspiruje Cię ono do nadania go swojej córce lub wnuczce. Jestem przekonany, że Marlena to strzał w dziesiątkę - piękne, oryginalne i ponadczasowe imię.

Jeśli szukasz imienia dla dziewczynki, rozważ także spokrewnione z Marleną imiona Magdalena, Marta czy Marcelina. Wszystkie one charakteryzują się podobną genezą, znaczeniem i brzmieniem. Dają szeroki wybór, a zarazem gwarancję trafienia w gust!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
 2. Kiedy obchodzimy imieniny Edwarda? Znajdź najlepszy prezent
 3. Darmowa wróżba tarota online - Wróżby z kart za darmo
 4. Horoskop na jutro dla Ryb - Tarot i astrologia
 5. Sennik skok do wody - skakanie do wody sennik
Autor Arleta Laskowska
Arleta Laskowska

Jestem jasnowidzką i tarocistką z wieloletnią praktyką. Na podstawie układania kart tarota i innych metod wróżbiarskich przepowiadam przyszłość i udzielam wskazówek życiowych.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły