Imiona

Imię Seweryn - znaczenie, pochodzenie, popularność

Autor Maja Dąbrowska
Maja Dąbrowska22.01.20247 min.
Imię Seweryn - znaczenie, pochodzenie, popularność

Imię Seweryn jest interesującym i nieco tajemniczym imieniem. Jego geneza sięga czasów pierwszych chrześcijan, a samo imię wywodzi się od łacińskiego Severinus. W ciągu wieków nosiło je wielu świętych i błogosławionych, co sprawia, że jest to imię o bogatej symbolice. Seweryn to również dość rzadkie obecnie imię, które jednak zyskuje na popularności. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej pochodzeniu, znaczeniu i historii tego imienia.

Kluczowe wnioski:
 • Imię Seweryn wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza surowy lub poważny
 • Nosiło je wielu świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego
 • W pierwszej połowie XX wieku imię Seweryn praktycznie zanikło
 • Obecnie imię Seweryn powoli zyskuje na popularności w Polsce
 • Osoby o imieniu Seweryn cechuje powaga, odpowiedzialność i głęboka duchowość

Imię Seweryn - geneza i znaczenie

Imię Seweryn wywodzi się z języka łacińskiego. Jest pochodną starorzymskiego imienia Severinus, które oznaczało kogoś surowego lub poważnego. Z czasem imię to przyjęło się również w języku polskim, choć jego popularność na przestrzeni wieków ulegała wahaniom.

Co ciekawe, Severinus to także określenie nadawane niegdyś zakonnikom prowadzącym szczególnie surowy i ascetyczny tryb życia. Stąd też symboliczne znaczenie tego imienia - miało ono podkreślać pobożność i powagę jego nosicieli.

W języku polskim z czasem utrwaliła się bardziej spolszczona wersja Seweryn. Pod względem znaczenia jest ona tożsama z pierwotną łacińską formą i również oznacza kogoś poważnego, surowego w obyczajach, a nierzadko także głęboko duchowego.

Święci noszący imię Seweryn

W historii Kościoła katolickiego było wielu świętych o imieniu Seweryn lub jego łacińskim odpowiedniku Severinus. Jednym z najsławniejszych był Święty Seweryn z Noricum - biskup i działacz społeczny z V wieku.

Innym znanym świętym noszącym to imię był Święty Seweryn Boecjusz - filozof i męczennik z VI wieku. Świadczy to o długiej i bogatej tradycji imienia Seweryn w chrześcijaństwie.

Popularność imienia Seweryn na przestrzeni wieków

Jak wspomniano, popularność imienia Seweryn na ziemiach polskich zmieniała się na przestrzeni dziejów. Były okresy, gdy imię to nadawano bardzo rzadko lub wcale.

W swoich złotych latach, czyli w XIX i na początku XX wieku, imię Seweryn nosiło jednak niemało osób. W pierwszej połowie XX wieku jego popularność zaczęła jednak zanikać. Przez wiele lat pozostawało zapomniane.

Na szczęście od pewnego czasu Seweryn powoli odzyskuje dawną świetność. Coraz więcej rodziców decyduje się nadawać noworodkom to piękne, choć nieco tajemnicze imię.

Lata 20. XX w. 847 osób
Lata 60. XX w. 12 osób

Jak widać na powyższym zestawieniu, na przełomie XIX i XX wieku notowano w Polsce 847 nosicieli imienia Seweryn, podczas gdy w latach 60. XX wieku było ich już tylko 12.

Współczesna popularność

Obecnie imię to powraca do łask - w 2020 roku nadano je 35 noworodkom w Polsce. Choć nadal jest to dość rzadkie imię, wyraźnie zyskuje na popularności w ostatnich latach.

Być może za jakiś czas Seweryn znów znajdzie się w czołówce najczęściej nadawanych imion, tak jak miało to miejsce sto lat temu. Pozostaje mieć nadzieję, że ten piękny zwiastun przeszłości na stałe wróci do łask rodziców.

Czytaj więcej: Sennik Talerze: Talerz z Jedzeniem, Znaczenie snu

Imię Seweryn - ciekawostki historyczne

Imię Seweryn może poszczycić się długą i ciekawą historią. Nosiło je wielu słynnych Polaków, którzy zapisali się na kartach naszych dziejów.

Jedną z barwniejszych postaci był Seweryn Bonifacy Skalski (1752-1831) -Podolak, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, a później pułkownik wojsk Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Był odznaczony orderem Virtuti Militari. Jego losy to gotowy scenariusz na film przygodowy!

Innym ciekawym nosicielem tego imienia był malarz Seweryn Bieszczad (1852-1923), który malował niezwykłe, modernistyczne pejzaże Tatr, Ojcowskiego Parku Narodowego i okolic Krakowa. Jego obrazy zachwycają do dziś.

Seweryn - patroni i święci o tym imieniu

Imię Seweryn od samego początku było ściśle związane z tradycją chrześcijańską. Nic więc dziwnego, że nosiło je wielu świętych i błogosławionych.

Oprócz wspomnianych wcześniej Świętego Seweryna z Noricum i Świętego Seweryna Boecjusza, patronami tego imienia są także m.in. błogosławiony Seweryn z Zielonej Góry oraz męczennik Seweryn z Septempedy.

Świadczy to o niezwykle bogatej i głębokiej symbolice imienia Seweryn. Jego nosiciele mogą szczycić się wspaniałymi patronami i orędownikami w niebie.

Imię Seweryn a osobowość i charakter

Imię Seweryn - znaczenie, pochodzenie, popularność

Jakie cechy charakteru przypisywane są zwykle osobom noszącym imię Seweryn? Jak wiadomo, wielu wierzy w pewien związek między imieniem a osobowością jego nosiciela.

Sewerynowie uchodzą za ludzi poważnych i odpowiedzialnych, którzy podchodzą do życia z głębokim namysłem. Cenią sobie spokój i ład. Bywają też nieco surowi i wymagający - przede wszystkim wobec samych siebie.

Inną cechą Sewerynów jest skłonność do refleksji, kontemplacji i poszukiwania głębszego sensu. Ich postawa życiowa nacechowana jest duchowością, nierzadko o religijnym zabarwieniu.

Sewerynowie to ludzie honoru, słowni i godni zaufania. Można na nich polegać.

Podsumowując, imię Seweryn zdecydowanie kojarzy się z takimi cechami jak powaga, odpowiedzialność, pracowitość, uczciwość i głęboka duchowość. To ludzie wierni swym ideałom i zasadom moralnym.

Seweryn - imię modne czy zapomniane?

Przez wiele lat imię Seweryn uchodziło za relikt przeszłości, niemal całkowicie zapomniany. Na szczęście obecnie przeżywa swój renesans, choć nadal pozostaje dość rzadkie.

Coraz więcej rodziców dostrzega jednak walory tego imienia, sięgając po nie dla swoich pociech. Być może już niedługo Seweryn na stałe wróci do listy popularnych imion?

Z pewnością przemawia za tym bogata symbolika i długa tradycja tego imienia. Dodatkowym atutem jest jego unikatowość - obecnie niewiele osób nosi to imię, więc dziecko na pewno się wyróżni.

 • Imię Seweryn ma długą i ciekawą historię sięgającą czasów średniowiecza
 • Po latach zapomnienia powoli wraca do łask i staje się coraz popularniejsze

Podsumowując, Seweryn to imię nietuzinkowe i pełne uroku. Idealnie nadaje się dla wszystkich szukających imienia wyjątkowego, oryginalnego, a jednocześnie pięknie brzmiącego.

Podsumowanie

Imię Seweryn towarzyszy nam od wielu wieków, choć jego popularność zmieniała się na przestrzeni dziejów. Wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza kogoś poważnego lub surowego w obyczajach. Niegdyś nosili je liczni święci i błogosławieni Kościoła katolickiego.

W pierwszej połowie XX wieku imię Seweryn praktycznie zanikło, by po latach stopniowo powracać do łask rodziców. Obecnie rośnie liczba noworodków otrzymujących to piękne imię przy chrzcie świętym.

Osobom noszącym imię Seweryn przypisuje się takie cechy, jak odpowiedzialność, sumienność, uczciwość i głęboka duchowość. To ludzie honoru, na których zawsze można polegać. Sewerynowie potrafią też doceniać piękno otaczającego ich świata.

Podsumowując, Seweryn to imię nietuzinkowe i pełne uroku. Świetnie nadaje się dla dziecka, które ma wyróżniać się z tłumu i mieć wyjątkowy, choć zapomniany nieco rarytas imienny.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
 2. Emocjonalne znaczenie imienia Edyta: Co musisz wiedzieć?
 3. Sennik jazda samochodem jako pasażer - interpretacja snu
 4. Runa Nauthiz - znaczenie i interpretacja rune w runach nordyckich
 5. Sennik ubrania - ciuchy sennik
Autor Maja Dąbrowska
Maja Dąbrowska

Jestem astrolożką z wieloletnim doświadczeniem. Na podstawie położenia ciał niebieskich tworzę szczegółowe horoskopy i analizy. Dzielę się swoją wiedzą o wpływie kosmosu na ludzkie losy.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły