Marzena imię z pewnością kojarzy się ze słoneczną pogodą i marzeniami, które stają się rzeczywistością. Oznacza ono przede wszystkim osobę optymistycznie nastawioną do życia, łatwo nawiązującą kontakty z ludźmi i lubiącą realizować własne cele. Skąd jednak wzięło się to piękne imię? Jaka jest jego geneza, znaczenie i charakterystyka? W poniższym artykule przybliżymy historię imienia Marzena i opiszemy jego cechy.
Kluczowe wnioski:- Imię Marzena jest pochodzenia słowiańskiego i nawiązuje do marzeń oraz życzeń.
- Znaczenie tego imienia to „ta, która marzy” lub „spełniająca marzenia”.
- Osoby o imieniu Marzena mają optymistyczne i radosne usposobienie oraz lubią pomagać innym.
- Imię jest dość popularne w Polsce, zwłaszcza wśród kobiet urodzonych w latach 1960-1980.
- Imieniny Marzeny obchodzone są 11 lub 18 stycznia.
Imię Marzena - pochodzenie i znaczenie
Imię Marzena jest pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się od słów "marzyć" oraz "życzyć" i oznacza osobę, która dużo marzy i ma optymistyczne nastawienie do życia.
Zgodnie z etymologią, Marzena to "ta, która marzy" lub "spełniająca marzenia". Imię to nadawano zatem dziewczynkom, którym rodzice życzyli, aby ich marzenia się spełniały. Miało przynieść szczęście i pomyślność.
Inna interpretacja wskazuje, że Marzena pochodzi od prasłowiańskiego słowa "mara", oznaczającego zjawę lub demona. W tym ujęciu imię miałoby znaczenie "ta, która poskramia demony". Jest to jednak mniej prawdopodobna wersja.
Popularność imienia na przestrzeni lat
Imię Marzena zyskało na popularności w Polsce w XX wieku. W latach 60. i 70. ubiegłego stulecia nadawane było bardzo często. Obecnie jest wciąż dość modne, zwłaszcza wśród kobiet urodzonych w ostatnich dekadach.
W 2020 roku imię nosiło ponad 77 tysięcy Polek. Pod względem popularności Marzena plasuje się w pierwszej setce imion żeńskich.
Marzena imię dziewczynki - cechy i charakter
Dziewczynki i kobiety o imieniu Marzena uchodzą za romantyczne, wrażliwe i kreatywne osoby. Cenią sobie sztukę, poezję oraz kontakt z naturą. Są też bardzo towarzyskie - łatwo nawiązują znajomości i lubią otaczać się ludźmi.
Osoby imieniem Marzena cechuje również pogodne usposobienie i pozytywne nastawienie do życia. Potrafią dostrzegać piękno w zwykłych rzeczach i nie poddawać się w trudnych sytuacjach. Są pełne energii i zarażają nią innych.
Nie brakuje im także ambicji i determinacji w dążeniu do celów. Jeśli raz coś postanowią, nie spoczną, dopóki tego nie osiągną. Nie lubią stagnacji i dążą do rozwoju osobistego.
Cechy charakteru Marzeny
- optymizm
- towarzyskość
- wrażliwość
- ambicja
- kreatywność
Marzeny mają także skłonność do marzycielstwa i czasami brakuje im realizmu w patrzeniu na świat. Niemniej ich marzenia dodają im sił i motywują do działania.
Czytaj więcej: Horoskop Strzelec na Jutro - Miłosne Przepowiednie, Dzienny Horoskop
Imię Marzena - popularność i częstość nadawania
Jak już wspomniano, Marzena jest dość popularnym imieniem w Polsce. W 2020 roku nosiło je ponad 77 tysięcy Polek, co dawało mu 57. miejsce na liście najczęściej nadawanych imion.
Lata popularności | 1960-1980 |
Miejsce w rankingu 2020 | 57 |
Liczba nosicielek w 2020 r. | 77 338 |
Największą popularność Marzena osiągnęła w latach 1970-1980. Obecnie z roku na rok nadawane jest coraz rzadziej, choć wciąż plasuje się w czołówce imion.
Ciekawostką jest, że 80% nosicielek imienia urodziło się w województwach centralnych i wschodnich. Najwięcej Marzen mieszka w woj. mazowieckim, śląskim i łódzkim.
Marzena imię - patrons i święta
Marzena nie ma oficjalnej patronki. Niemniej przyjęło się, że jej nieformalną opiekunką jest święta Brygida Szwedzka, której imieniny obchodzone są 23 lipca.
Niektórzy uważają też świętą Ritę z Cascii za patronkę imienia Marzena. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 22 maja.
Imieniny Marzeny obchodzi się tradycyjnie 11 lub 18 stycznia. Jest to związane z wspomnieniem św. Honoraty (11.01) i bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego (18.01).
Innym symbolicznym dniem dla Marzeny jest pierwszy dzień wiosny, który kojarzy się z nadzieją i spełnianiem marzeń. Dla wielu Marzen jest to dobry moment na świętowanie imienin.
Nie świętujemy wtedy z powodu wiosennej pogody, lecz dlatego, że pogoda jest wiosenna. (Robert Lynd)
Imię Marzena - ciekawe fakty i skojarzenia
Imię Marzena ma wiele pozytywnych skojarzeń. Kojarzy się przede wszystkim z marzeniami, nadzieją na lepszą przyszłość i optymistycznym nastawieniem do życia.
Marzena budzi skojarzenia z wiosną - z przebijającymi się przez ziemię pierwszymi kwiatami, ze śpiewem skowronka i budzącą się do życia przyrodą. Dlatego imieniny Marzeny świętuje się właśnie z początkiem astronomicznej wiosny.
Marzena kojarzy się również z tęczą, która w wielu kulturach uchodzi za symbol nadziei i spełniania marzeń. Tęcza - podobnie jak osoby imieniem Marzena - wnosi radość, optymizm i kolor w szary świat.
Warto dodać, że Marzena to nie tylko imię, ale także... nazwa popularnej czekolady wedlowskiej produkowanej od 1965 roku! Być może przysłowiowe słodycze to kolejny element łączący się w powszechnej świadomości z tym imieniem.
Podsumowanie
W artykule przyjrzeliśmy się bliżej pochodzeniu, znaczeniu i charakterystyce imienia Marzena. Jest to imię słowiańskie, wywodzące się od słów "marzyć" oraz "życzyć". Oznacza zatem osobę marzącą i optymistycznie nastawioną do życia.
Okazuje się, że Marzena to dość popularne imię, zwłaszcza wśród kobiet urodzonych w latach 1960-1980. Cechuje je pogodne usposobienie, towarzyskość i wrażliwość. Marzeny potrafią dostrzegać piękno w zwykłych rzeczach i zarażać optymizmem innych.
Dowiedzieliśmy się również, kiedy Marzena obchodzi imieniny (11 lub 18 stycznia) oraz jakie pozytywne skojarzenia niesie to imię. Kojarzy się ono przede wszystkim z wiosną, marzeniami oraz nadzieją na spełnienie wszystkich pragnień.
Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił Czytelnikom lepiej poznać i zrozumieć imię Marzena. To imię pełne optymizmu, ciepła i marzeń, które - jak pokazuje jego popularność - nadal trafia w gusta wielu rodziców.