Imiona

Imię Konrad: Znaczenie, pochodzenie, charakter

Autor Maja Dąbrowska
Maja Dąbrowska29.01.20246 min.
Imię Konrad: Znaczenie, pochodzenie, charakter

Imię Konrad jest dość popularnym męskim imieniem o germańskich korzeniach. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej jego znaczeniu, pochodzeniu i cechom charakterystycznym dla osób noszących to imię.

Kluczowe wnioski:
 • Imię Konrad wywodzi się od starogermańskich słów oznaczających radę oraz śmiałość.
 • Jest to imię o bogatej symbolice, kojarzone z mądrością i odwagą.
 • W Polsce zyskało popularność dzięki legendarnemu księciu Konradowi Mazowieckiemu.
 • Osoby noszące to imię cechuje często wrażliwość, kreatywność i niezależność myślenia.
 • Wśród znanych Konradów znaleźć można poetów, muzyków, polityków i sportowców.

Pochodzenie imienia Konrad

Imię Konrad wywodzi się od starogermańskich słów „rad” oraz „śmiały”. Pierwszy człon oznaczał doradztwo lub radę, drugi wskazywał na odwagę i śmiałość. W związku z tym Konrad to imię o bogatej symbolice, kojarzone z mądrością, roztropnością oraz walecznością.

Na przestrzeni wieków notowane było w wielu wariantach – Chunrad, Kuonrat, Konrad czy nawet Konradin. Każda z tych form niosła jednak to samo, główne znaczenie.

Popularność w Polsce

W naszym kraju Konrad zyskał popularność dzięki słynnemu księciu Konradowi Mazowieckiemu, który w XIII wieku sprowadził do Polski zakon krzyżacki. Był też fundatorem wielu kościołów i sprowadził do kraju zasady prawa magdeburskiego.

Od tamtej pory imię Konrad budziło w Polsce skojarzenia z mądrym władcą, co przełożyło się na zwiększenie jego popularności. Przez wieki pozostawało dość modnym męskim imieniem, z małymi wahaniami.

Imię Konrad: charakterystyczne cechy

Według psychoonimii, czyli nauki zajmującej się badaniem związku pomiędzy imieniem a rozwojem osobowości człowieka, osoby noszące imię Konrad cechuje zazwyczaj pewnego rodzaju wrażliwość.

Są kreatywne, samodzielne w myśleniu i zachowaniu. Inteligencja imienia Konrad przejawia się zdolnością do logicznego myślenia, a ponadto takie osoby potrafią łączyć fakty w całość. Konradzi charakteryzują się także niezależnością oraz indywidualnością.

Osoby noszące imię Konrad są inteligentne, kreatywne i wrażliwe, potrafią samodzielnie i logicznie myśleć oraz łączyć fakty w całość.

Potwierdzeniem tej charakterystyki są choćby słynne postaci noszące to imię, którym poświęcimy osobny rozdział.

Czytaj więcej: Rok Osobisty 4 - Numerologia, Znaczenie, Interpretacja

Popularność imienia Konrad na przestrzeni lat

Rok Liczba nadanych imion Konrad
2000 1592
2010 719
2020 612

Jak wynika z powyższych danych, popularność imienia Konrad w ciągu ostatnich 20 lat stopniowo malała. Można jednak zauważyć pewną stabilizację i niewielkie odchylenia od średniej liczby nadawanych imion Konrad rocznie.

Hipotezy co do spadku popularności

Być może moda na inne, nowocześniejsze imiona oraz większa różnorodność imion nadawanych obecnie dzieciom przyczyniły się do tego spadku. Nie oznacza to jednak, że Konrad całkowicie wyszedł z łask - wciąż co roku nadawane jest to imię setek polskich chłopców.

Imię Konrad: znaczenie i symbolika

Imię Konrad: Znaczenie, pochodzenie, charakter

Jak już wspomnieliśmy na początku, Konrad to imię pochodzenia germańskiego, złożone z dwóch członów - „rad” oraz „śmiały”.

Oznacza ono zatem człowieka radzącego mądrze innym, ale też odważnego i walecznego. Stąd bogata symbolika imienia Konrad, związana z cechami takimi jak:

 • mądrość
 • roztropność
 • doradztwo
 • odwaga
 • waleczność

Nic dziwnego, że w średniowieczu, kiedy symbolika imion była szczególnie istotna, cieszyło się ono sporą popularnością wśród możnowładców, rycerzy i władców.

Znane osoby noszące imię Konrad

Wśród sławnych Konradów znaleźć można wiele wybitnych postaci polskiej kultury, nauki i polityki. Wymienić tu można choćby:

 • Konrada Górskiego – wybitnego chemika, twórcę polskiej szkoły elektrochemii
 • Konrada Leczkowa - znanego poetę, tłumacza i dramaturga
 • Konrada Emila Blocha – lekarza neurologa, laureata Nagrody Nobla
 • Konrada Doblera – wpływowego polityka okresu II RP
 • Konrada Fijałkowskiego – znanego trenera skoków narciarskich

To tylko niektóre znane postaci noszące imię Konrad. Widzimy tu zatem zarówno ludzi nauki, kultury, jak i polityki czy sportu. Potwierdza to wnioski co do różnorodności talentów i zainteresowań Konradów.

Ciekawostki i fakty dotyczące imienia Konrad

Na koniec garść ciekawostek związanych z tym imieniem:

 • Istnieje żeńska wersja imienia – Konrada, jednak zdecydowanie rzadziej nadawana dziewczynkom
 • Występuje też zdrobnienie Konradek, używane czasem w stosunku do chłopców
 • Najpopularniejszymi złożeniami z tym imieniem są: Konrad Aleksander oraz Konrad Jakub
 • Oprócz Konrada Mazowieckiego, wśród historycznych Konradów był też cesarz rzymski Konrad II
 • Istnieją herb i gmina Konradów – nazwane tak na cześć rodu rycerskiego Konradów

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pozwolił bliżej poznać czytelnikom historię imienia Konrad, jego znaczenie, symbolikę oraz cechy typowe dla jego nosicieli. Jest to z pewnością imię o ciekawej etymologii i barwnej historii.

Podsumowanie

Konrad to dość popularne w Polsce imię męskie o germańskich korzeniach. Wywodzi się od słów "rad" oraz "śmiały" i oznacza człowieka mądrego, roztropnie doradzającego innym, ale też odważnego i walecznego. W niniejszym artykule starano się przybliżyć znaczenie imienia Konrad, jego pochodzenie, symbolikę oraz cechy charakterystyczne dla jego nosicieli.

Jak się okazuje, Konradzi to osoby zazwyczaj inteligentne, myślące logicznie i potrafiące łączyć fakty w całość. Są też niezależne, kreatywne i wrażliwe. Przez wieki, zwłaszcza w średniowieczu, imię Konrad cieszyło się sporą popularnością i nadawane było często możnowładcom, rycerzom czy władcom. W Polsce na popularność tego imienia wpłynął legendarny książę Konrad Mazowiecki.

Jak pokazuje historia, wśród nosicieli tego imienia było wielu wybitnych przedstawicieli nauki, kultury, polityki czy sportu. Obecnie imię Konrad nieco straciło na popularności, jednak wciąż co roku nadawane jest setem polskich chłopców. Być może jego mocna symbolika, bogactwo znaczeń oraz cechy kojarzone z tym imieniem sprawią, że znów stanie się modniejsze.

Podsumowując, Konrad to imię o ciekawej etymologii i historii, kojarzone z takimi cechami jak mądrość, odwaga, kreatywność i wrażliwość. Jego nosiciele to zazwyczaj ludzie nietuzinkowi, zdolni do wielkich dokonań w różnych dziedzinach życia.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
 2. Kiedy obchodzimy imieniny Edwarda? Znajdź najlepszy prezent
 3. Sennik jazda samochodem jako pasażer - interpretacja snu
 4. 2 Maja Znak Zodiaku: Zgłęb ukryte talenty i pragnienia Byka
 5. Runa Nauthiz - znaczenie i interpretacja rune w runach nordyckich
Autor Maja Dąbrowska
Maja Dąbrowska

Jestem astrolożką z wieloletnim doświadczeniem. Na podstawie położenia ciał niebieskich tworzę szczegółowe horoskopy i analizy. Dzielę się swoją wiedzą o wpływie kosmosu na ludzkie losy.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły