Imiona

Imię Dariusz - Znaczenie imienia Dariusz

Autor Arleta Laskowska
Arleta Laskowska28.01.20247 min.
Imię Dariusz - Znaczenie imienia Dariusz

Imię Dariusz jest bogate w historie i znaczenia. Pochodzi z perskiego i oznacza "panującego dobrze". Przez wieki było popularne wśród władców i ludzi na wysokich stanowiskach. Dziś noszą je głównie mężczyźni w średnim wieku. W tym artykule przyjrzymy się bliżej znaczeniu i historii imienia Dariusz, jego popularności na przestrzeni dziejów oraz cechom charakteru jego nosicieli.

Kluczowe wnioski:
 • Imię Dariusz wywodzi się ze starożytnej Persji i oznacza "panujący dobrze"
 • Było popularne wśród władców, arystokratów i ludzi na wysokich stanowiskach
 • Obecnie noszą je głównie mężczyźni w średnim wieku
 • Kojarzy się z pewnością siebie, ambicją i przywództwem
 • Mężczyźni o tym imieniu są pracowici, odpowiedzialni i dochowują wierności

Znaczenie imienia Dariusz

Dariusz imie to imię pochodzenia perskiego, które oznacza "panujący dobrze". Jest to stare imię, noszone już przez władców starożytnej Persji. Kojarzy się z władzą, przywództwem i dobrym zarządzaniem. Dlatego przez wieki było popularne wśród królów, arystokratów oraz osób piastujących wysokie stanowiska.

Mężczyźni noszący to imię cechują się pewnością siebie, ambicją i zdolnościami przywódczymi. Są odważni i lubią podejmować wyzwania. Jednocześnie potrafią być roztropni i rozsądni w działaniu. Te cechy predysponują ich do sprawowania władzy i piastowania odpowiedzialnych stanowisk.

Skojarzenia z imieniem

Imię Dariusz kojarzy się z władzą, przywództwem i autorytetem. Nosicieli tego imienia postrzega się jako ludzi ambitnych, pewnych siebie i zaradnych. Potrafią sobie radzić w trudnych sytuacjach i lubią podejmować wyzwania. Są skoncentrowani na celu i konsekwentni w jego realizacji. Te cechy sprawiają, że dobrze sprawdzają się na stanowiskach menedżerskich i kierowniczych.

Dariuszowi towarzyszy też skojarzenie z męskością. Jest to dość surowe, mocne imię, które oddaje charakter swoich nosicieli. Mężczyźni o tym imieniu bywają wymagający zarówno wobec siebie, jak i innych. Jednocześnie są opiekuńczy wobec najbliższych i potrafią zadbać o dom i rodzinę.

Skąd się wzięło imię Dariuszimię Dariusz

Imię to wywodzi się ze starożytnej Persji. Jego protoplastą był król Dariusz I Wielki, który panował w latach 522-486 p.n.e. Był on wybitnym władcą, reformującym Persję w duchu centralizacji władzy i unifikacji. Dokonał też podboju krain zamieszkanych przez ludy greckie. Stąd imię Dariusz budziło respekt i kojarzyło się z potężnym imperium oraz wielkim przywódcą.

Z biegiem dziejów popularność tego imienia rosła na świecie. Zaczęli je nosić nie tylko władcy, ale też inne osoby piastujące wysokie stanowiska oraz szanowani arystokraci. Był to znak rozpoznawczy ludzi ambitnych o silnej osobowości i charyzmie przywódczej.

W Polsce imię to pojawiło się około XVI wieku. Początkowo nosili je głównie szlachcice, zafascynowani postacią antycznego władcy perskiego. Z czasem zaczęło się coraz bardziej upowszechniać, przestając być zarezerwowane tylko dla elit.

Inni znani Dariusze

Oprócz wspomnianego już Dariusz I Wielkiego, w historii było wielu słynnych nosicieli tego imienia. Znany jest np. Dariusz III o przydomku Kodomannos, ostatni władca imperium perskiego (336-330 p.n.e.). Choć odznaczał się odwagą, jego panowanie zakończyło się klęską w starciu z wojskami Aleksandra Wielkiego.

Z kolei współczesny Dariusz Michalczewski to polski bokser, mistrz świata organizacji WBO w wadze półciężkiej w latach 1997-2003. Był niepokonany przez ponad 8 lat i uznawany był za jednego z najlepszych pięściarzy w historii tej kategorii wagowej.

Czytaj więcej: Sennik Martwy Ptak - Znaczenie i Interpretacja

Imię Dariusz a osobowość a osobowość

Imię to niesie ze sobą pewien wzorzec osobowości. Co oznacza imię Dariusz? Przede wszystkim kojarzy się ono z przymiotami takimi jak:

 • Stanowczość
 • Pewność siebie
 • Ambicja
 • Przywództwo
 • Opanowanie

Dariusze dają się poznać jako ludzie odważni, przebojowi, lubiący wyzwania i niezależność. Nie boją się podejmować ryzyka ani trudnych decyzji. Dobrze czują się na stanowiskach związanych z przejęciem kontroli i odpowiedzialności.

Z drugiej strony bywają niecierpliwi i skłonni do pochopnych wniosków. Czasami brakuje im diplomacji w kontaktach z ludźmi. Niemniej z biegiem lat nabierają ogłady i taktu życiowego.

Znaczenie imienia Dariusz na przestrzeni wieków na przestrzeni wieków

Imię Dariusz - Znaczenie imienia Dariusz

Jak wspomniano, imię to początkowo kojarzyło się z władzą, arystokracją i przywództwem. Było znakiem rozpoznawczym osób o silnej osobowości, piastujących wysokie stanowiska lub cieszących się autorytetem i szacunkiem otoczenia.

W późniejszych epokach znaczenie imienia Dariusz nieco ewoluowało. Choć nadal było ściśle związane z cechami przywódczymi oraz umiejętnością sprawowania rządów i kierowania ludźmi.

Dariusze często obejmują stanowiska kierownicze lub zakładają własne firmy. Mają wrodzony talent do przewodzenia innym i lubią mieć poczucie kontroli.

We współczesnych czasach Dariusze kojarzą się raczej z biznesem niż polityką. Ceni się w nich przedsiębiorczość, pracowitość i konsekwencję w dążeniu do celu. Dlatego osiągają sukcesy zawodowe jako menedżerowie, dyrektorzy czy właściciele firm.

Dawniej Dziś
Władza, arystokracja Biznes, przedsiębiorczość
Autorytet, przywództwo Menedżer, dyrektor, właściciel firmy

Popularność imienia Dariuszimienia Dariusz

W Polsce Dariusz należy do dość popularnych imion męskich. Według danych GUS w 2021 roku nosiło je ponad 77 tysięcy mężczyzn. Było to 37. najczęściej nadawane imię żeńskie w naszym kraju.

W okresie największej popularności w latach 70. i 80. ubiegłego wieku rodziło się rocznie nawet po kilka tysięcy Dariuszy. Obecnie jednak moda na to imię wyraźnie przygasa i jest ono rzadziej nadawane noworodkom.

Dariusz to obecnie imię noszone głównie przez mężczyzn w średnim wieku. Najwięcej jego nosicieli jest w grupach wiekowych 35-44 oraz 45-54 lata. W młodszych rocznikach Dariuszów jest już znacznie mniej.

Imię Dariusz w kulturze i sztuce w kulturze i sztuce

To historyczne imię pojawia się czasem także w utworach literackich, filmach czy serialach. Przykładem jest tytułowy bohater powieści Madeline Miller "Pieśń Achillesa". Jest tam przedstawiony jako król Persji, który porywa ukochaną Achillesa - Bryseidę.

Z kolei w serialu "Ranczo" występuje postać Dariusza Góreckiego. Jest to cwaniaczek i kombinator, który próbuje przejąć lokalną gazetę. Jego spryt i bezwzględność prowadzą jednak do wielu kłopotów i konfliktów w Wilkowyjach.

Najsłynniejszym Dariuszem w polskiej kulturze pozostaje jednak wspomniany już Dariusz Michalczewski. Charyzmatyczny bokser przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych polskich pięściarzy wagi półciężkiej.

Podsumowanie

Imię Dariusz ma długą i ciekawą historię. Wywodzi się ze starożytnej Persji, gdzie pierwszym jego nosicielem był słynny król Dariusz I Wielki. W swoim języku oznaczało "panującego dobrze" i kojarzyło się z przywództwem oraz skutecznym rządzeniem.

Na przestrzeni wieków znaczenie imienia Dariusz nie uległo większej zmianie. W dalszym ciągu łączy się je z cechami takimi jak ambicja, pewność siebie i zdolności przywódcze. Dlatego od zawsze było popularne wśród władców, arystokratów oraz ludzi ambitnych i przebojowych.

Co oznacza imię Dariusz dziś? To nadal dość mocne, surowe imię, kojarzące się z władzą i autorytetem. Jego nosiciele sprawdzają się na stanowiskach menedżerskich i kierowniczych. Są też cenieni jako przedsiębiorcy budujący własne firmy.

Mimo upływu epok, Dariusz wciąż postrzegany jest podobnie - jako imię ludzi z charakterem, którzy potrafią przewodzić innym i lubią mieć kontrolę nad sytuacją. To sprawia, że cieszy się niesłabnącą popularnością od starożytności po czasy współczesne.

Najczęstsze pytania

Imię Dariusz wywodzi się ze starożytnej Persji. Jego protoplastą był król Dariusz I Wielki, wybitny władca, który panował w VI wieku p.n.e. To właśnie od niego imię zyskało swoją popularność.

W języku staroperskim "Dariusz" oznaczało tyle, co "panujący dobrze". Kojarzyło się zatem z dobrym i sprawiedliwym władcą. Stąd przez wieki było chętnie nadawane królom i arystokratom.

Dariuszom przypisuje się takie cechy, jak pewność siebie, ambicja, zaradność, przedsiębiorczość. Dobrze sprawdzają się na stanowiskach menedżerskich i kierowniczych. Potrafią też z powodzeniem budować własny biznes.

Dariusz można zaliczyć do dość popularnych imion męskich w Polsce. W 2021 roku nosiło je ponad 77 tys. Polaków. Jest to obecnie 37. najczęściej nadawane imię męskie w naszym kraju.

To historyczne imię pojawia się niekiedy w filmach, serialach czy powieściach. Przykładem jest Dariusz z "Piosenki Achillesa" Madeline Miller czy postać Dariusza Góreckiego z serialu "Ranczo".

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
 2. Sennik jazda samochodem jako pasażer - interpretacja snu
 3. Runa Nauthiz - znaczenie i interpretacja rune w runach nordyckich
 4. Sennik ubrania - ciuchy sennik
 5. Numerologiczna 44: tajemnicze znaczenie i wpływ numerologii 44
Autor Arleta Laskowska
Arleta Laskowska

Jestem jasnowidzką i tarocistką z wieloletnią praktyką. Na podstawie układania kart tarota i innych metod wróżbiarskich przepowiadam przyszłość i udzielam wskazówek życiowych.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły