Astrologia

Anioł Rafał - opiekun podróżujących, zdrowia i uzdrowień

Autor Bolesław Maciejewski
Bolesław Maciejewski25.01.20249 min.
Anioł Rafał - opiekun podróżujących, zdrowia i uzdrowień

Anioł Rafał jest jednym z siedmiu archaniołów występujących w tradycji judaistycznej, chrześcijańskiej i islamskiej. Jest uważany za opiekuna podróżujących, zdrowia i uzdrowień. Według wierzeń Rafał wspiera ludzi w podróży, chroni ich przed niebezpieczeństwami i pomaga bezpiecznie osiągnąć cel. Jest również orędownikiem chorych, patronuje szpitalom, lekarzom i pielęgniarkom. Modlitwy do Rafała mają przynosić uzdrowienie z chorób i cierpienia.

Kluczowe wnioski:
 • Anioł Rafał chroni podróżujących i pomaga im bezpiecznie osiągnąć cel
 • Jest patronem chorych i cierpiących, którym przynosi ulgę i uzdrowienie
 • Opiekuje się szpitalami, lekarzami i pielęgniarkami
 • Uważany jest za skutecznego orędownika w chorobach przewlekłych
 • Modlitwy do Rafała mają moc leczenia chorób i cierpienia

Anioł Rafał opiekunem podróżujących

Anioł Rafał uważany jest w tradycji judaistycznej, chrześcijańskiej i islamskiej za opiekuna osób podróżujących. Według wierzeń ma on wspierać ludzi w drodze, chronić ich przed niebezpieczeństwami i pomagać bezpiecznie osiągnąć cel.

Kult Archanioła Rafała jako patrona podróżnych sięga starożytności. Już w Biblii pojawia się historia młodego Tobiasza, któremu w podróży do Mezopotamii towarzyszy tajemniczy przewodnik okazujący się później archaniołem Rafałem. Chroni on Tobiasza i jego żonę Sarę przed złym duchem Asmodeuszem. Ten biblijny fragment ugruntował wizerunek Rafała jako anioła stróża osób w drodze.

Rafałowi jako opiekunowi podróżnych przypisuje się także cudowne uzdrowienie ślepego Tobiasza starszego z Niniwy. Uleczył go żółcią ryby złowionej w rzece Tygrys. Uznaje się zatem, że archanioł pomaga pokonywać trudności napotykane w trakcie wędrówki i sprowadza szczęśliwy finał każdej podróży.

Modlitwy do Anioła Rafała w intencji pomyślnej podróży

By zjednać sobie łaski i opiekę Archanioła Rafała, wielu podróżujących odmawia modlitwy w jego intencji. Prosi się w nich o bezpieczną drogę, pokonanie przeszkód oraz szczęśliwe dotarcie do celu. Tego rodzaju błagania, zwłaszcza gdy pielgrzymuje się do miejsc świętych, mają zapewnić Bożą asystencję za pośrednictwem anioła patronującego wędrowcom.

Jedną z najpopularniejszych modlitw do Rafała archanioła jest następująca: „Boże, Ty posłałeś Archanioła Rafała, aby towarzyszył Tobiaszowi w jego podróży. Pozwól i mnie korzystać z jego niebiańskiej opieki w drodze do Ciebie i Twoich świętych miejsc. Niech mnie strzeże i doprowadzi bezpiecznie do celu.”

Anioł Rafał wspiera poszukujących zdrowia

Oprócz bycia patronem podróżujących, Anioł Rafał uchodzi również za orędownika chorych i cierpiących. Wierzy się, że wstawia się on za nimi u Boga i wyprasza łaskę powrotu do zdrowia.

już biblijna historia Tobiasza pokazuje, iż Rafał posiada dar uzdrawiania. Przywraca wzrok ojcu głównego bohatera, a także uwalnia jego syna spod wpływu złośliwego ducha nie pozwalającego mu zaznać szczęścia małżeńskiego. Dlatego w ikonografii archanioł często przedstawiany jest z rybą – symbolem udzielonego uzdrowienia.

Anioł Raphael rzekł do nich: Wysławiajcie Boga, bo On sprawił ze mną miłosierdzie swoje, a ja byłem z wami.

Słowa te z Księgi Tobiasza utrwaliły w chrześcijaństwie wizerunek Rafała jako tego, który leczy z chorób duszy i ciała. Dlatego wiele osób modli się do niego o odzyskanie zdrowia lub wsparcie w cierpieniu.

Rafał patronem służby zdrowia

Jako uzdrowiciel i pocieszyciel chorych, Anioł Rafał stał się naturalnym patronem lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia. Wierzy się, że wstawia się za nimi i natchnieniem wspiera ich trud. Daje im siłę i cierpliwość w opiece nad pacjentami.

Rafałowi poświęca się również szpitale, przychodnie i inne placówki medyczne. Traktuje się go jako ich niebiańskiego protektora. W Polsce jego wezwaniem nazwano m.in. specjalistyczny Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej. Placówkę tę oddano pod opiekę Archaniołowi Rafałowi w 2006 roku.

Czytaj więcej: Rok Osobisty 4 - Numerologia, Znaczenie, Interpretacja

Anioł Rafał pomaga w chorobach przewlekłych

Anioł Rafał cieszy się szczególnym kultem wśród osób cierpiących na choroby przewlekłe i nawracające. Uważa się, że skutecznie wstawia się u Boga o złagodzenie dolegliwości i daje siłę do radzenia sobie z cierpieniem.

Choroba przewlekła Przykłady
Choroby układu krążenia Nadciśnienie, choroba wieńcowa
Choroby układu oddechowego Astma, POChP
Choroby nowotworowe Rak płuc, białaczka
Choroby autoimmunologiczne Stwardnienie rozsiane, toczeń

Jak pokazują liczne świadectwa, modlitwy do Rafała archanioła przynoszą konkretną ulgę w przypadku wielu chorób przewlekłych i cyklicznie nawracających. Osoby dotknięte takimi dolegliwościami często wypraszają za jego wstawiennictwem łaskę przetrwania kolejnego rzutu czy ataku.

Dla przykładu, chorzy na stwardnienie rozsiane modlą się do anioła Rafała o siłę do walki z postępującą niepełnosprawnością i nadzieję na lepsze jutro. Podobnie czynią pacjenci onkologiczni, prosząc o duchowe wsparcie w walce z rakiem i pogodzenie się z cierpieniem.

Anioł Rafał patronuje szpitalom i przychodniom

Anioł Rafał - opiekun podróżujących, zdrowia i uzdrowień

Jak już wspomniano, ze względu na swój dar uzdrawiania i pocieszania chorych, Anioł Rafał jest patronem szpitali, przychodni oraz innych placówek ochrony zdrowia. W Polsce jego wezwaniem nazwano m.in. szpital w Rudzie Śląskiej. Również wiele mniejszych ośrodków medycznych oddaje się pod opiekę Archaniołowi.

Wierzy się, że patrocinium Rafała zapewnia tym miejscom Jego nieustanną, duchową asystę. Ma on wspierać pracę personelu, wstawiać się za pacjentami i wypraszać dla nich łaski odzyskania zdrowia. Tym samym placówka pod wezwaniem anioła jego imienia miałaby być szczególnie predysponowana do niesienia ulgi cierpiącym.

Wezwanie Anioła Rafała przy datkach na rzecz służby zdrowia

Organizacje charytatywne wspierające szpitale, przychodnie czy inne placówki medyczne często zawierzają swoją działalność opiece Archanioła Rafała. Ma to zachęcić darczyńców do hojniejszych datków na rzecz tamtejszych pacjentów i personelu.

Wezwanie niebiańskiego patrona zdrowia i uzdrowień podkreśla szczytny cel takich zbiórek. Rafał archanioł staje się w ten sposób symbolem i duchowym protektorem wszelkich inicjatyw charytatywnych niosących ulgę chorym i potrzebującym opieki medycznej.

Anioł Rafał daje natchnienie lekarzom i pielęgniarkom

Jako patron służby zdrowia, Archanioł Rafał uważany jest za tego, który wspiera lekarzy, pielęgniarki i inny personel medyczny w pełnieniu ich misji. Wierzy się, że natchnieniem prowadzi ich ręce przy leczeniu pacjentów i dodaje sił w codziennym trudzie.

W modlitwach do Rafała prosi się, by udzielał lekarzom mądrości w stawianiu trafnych diagnoz oraz wskazywał im właściwe sposoby terapii. Podobne łaski wyprasza się dla pielęgniarek – o cierpliwość, wytrwałość i życzliwość przy opiece nad chorymi. Wszystkim pracownikom służby zdrowia zawierza się pod niebiańską asystę anioła patrona.

Taka wiara w opiekę i natchnienie ze strony Rafała archanioła ma pomagać personelowi medycznemu w sprostaniu codziennym wyzwaniom. Przytłaczające obowiązki i kontakt ze cierpieniem stają się lżejsze do uniesienia, gdy czuje się czyjąś pomoc z zaświatów.

Anioł Rafał oczyszcza ciało, umysł i duszę

Moc uzdrawiania przypisywana Aniołowi Rafałowi nie ogranicza się tylko do chorób ciała. Według wierzeń ma on również dar oczyszczania ludzkiej duszy i umysłu z wszelkich zanieczyszczeń.

Modli się więc do archanioła o uwolnienie od nałogów, uzależnień, złych przyzwyczajeń i grzesznych skłonności. Wzywa się go jako tego, który leczy ze skutków zła moralnego i prowadzi ku cnotliwemu życiu. Prosi się go o oczyszczenie myśli, intencji i pragnień.

Rafał ma też pomagać w zachowaniu równowagi psychicznej i emocjonalnej. Jego wstawiennictwo u Boga wypraszać ma ukojenie lęków, smutków, gniewu i innych destrukcyjnych uczuć. Za jego sprawą wierni odzyskują wewnętrzny spokój i radość.

 • od kleptomanii
 • od nałogu hazardu
 • od skłonności do gniewu
 • od uzależnienia od alkoholu
 • od nałogu palenia

Podsumowanie

Anioł Rafał to postać obecna w wierzeniach wielu religii, m.in. judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Uważany jest za opiekuna osób w podróży, a także patrona chorych i cierpiących. Przypisuje mu się dar uzdrawiania zarówno na poziomie fizycznym, jak i duchowym.

Kult Rafała archanioła jako orędownika podróżnych i uzdrowiciela sięga czasów biblijnych. Już Księga Tobiasza przedstawia go jako anioła, który chroni tytułowego bohatera i jego żonę w drodze do Mezopotamii. Rafał leczy też ojca Tobiasza ze ślepoty.

Do dzisiaj wierzący modlą się do Archanioła Rafała o bezpieczną podróż i pomyślne jej zakończenie. Proszą go również o zdrowie – dla siebie lub swoich bliskich. Jest patronem lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników ochrony zdrowia. Jego wezwaniem nazwano też niektóre szpitale.

Uważa się ponadto, że Rafał archanioł ma moc oczyszczania z nałogów, grzesznych skłonności i różnego rodzaju uzależnień. Modli się do niego o uzdrowienie duszy, umysłu i ciała z powodu tych i innych dolegliwości.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Magiczna Kula Tarot - Wróżby za Darmo Online
 2. Kiedy obchodzimy imieniny Edwarda? Znajdź najlepszy prezent
 3. Sennik jazda samochodem jako pasażer - interpretacja snu
 4. Runa Nauthiz - znaczenie i interpretacja rune w runach nordyckich
 5. Sennik ubrania - ciuchy sennik
Autor Bolesław Maciejewski
Bolesław Maciejewski

Jestem matematykiem zajmującym się statystycznymi modelami przepowiedni. Analizuję różne metody wróżenia pod kątem ich trafności i naukowej wiarygodności. Dzielę się wynikami swoich dociekań.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły